جاذبه های طبیعی و گردشگری مجارستان

جاذبه های طبیعی و گردشگری مجارستان

1400/07/10

شهرهای کوچک و بزرگ مجارستان، همگی ظاهر کلاسیک و تاریخی خود را حفظ نموده و بسیار از آنها از فرهنگ‌های دیگری نیز تأثیر پذیرفته‌اند؛ مانند مهاجمان ترک و طراحان رنسانس ایتالیایی. همچنین مناطق روستایی مجارستان دارای یکی از بهترین و دل‌انگیزترین مناظر طبیعی است که می‌توانید در اروپای شرقی پیدا کرده و از آنها بازدید نمائید.

در ادامه به معرفی تعدادی مکان‌ها از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی مجارستان می‌پردازیم، با ما همراه باشید:

1. حمام غار

حمام غار

حمام غار واقع در میشکولس-تاپولسا (Miskolc-Tapolca) یکی از آن دیدنی‌هایی است که اگر اهل آب‌گرم و اِسپا باشید، حتما خوش‌تان خواهد آمد. این حمام آب‌گرم داخل غاری طبیعی قرار دارد و برای ورود به آن هم حتما باید از داخل آب بگذرید. آب این حمام سرشار از مواد معدنی و دمای آن هم همیشه ۳۰ سانتی‌گراد است و گفته می‌شود که برای سلامتی مفید است. از قرن هفدهم حمام‌های آب‌گرم از جاذبه‌های گردشگری این منطقه بودند، اما تازه پس از ساخت مجموعه‌ی حمام‌های جدید در دهه‌ی ۱۹۴۰ به شهرت جهانی رسیدند. علاوه‌بر استخرهای مختلف خدمات اِسپا هم در محل ارائه می‌شود. این حمام در تمام طول سال به‌جز ژانویه باز می‌باشد.

2. دریاچه‌ بالاتون

دریاچه‌ بالاتون

اگر استراحت در فضای آزاد و دنج را به پیاده‌روی در سنگ‌فرش‌های شهر و دیدن بناهای قرون وسطایی ترجیح می‌دهید، بدون شک دریاچه بالاتون(Balaton) گزینه‌ی مناسبی برای شماست. اینجا بزرگترین دریاچه آب شیرین اروپا و محبوب‌ترین استراحتگاه تابستانی میان گردشگران مجارستان است. این دریاچه آنقدر بزرگ است که گاهی اوقات آن را دریای مجارستان (Hungarian Sea) می‌نامند. برای کشوری که دسترسی به آب‌های آزاد ندارد، این دریاچه یکی از نعمت‌های خدادای آن محسوب می‌شود. ساحل این دریاچه از علف پوشیده شده و در بعضی نقاط نیز برای القای حس واقعی ساحل‌های دریایی، ساحل‌های شنی مصنوعی ساخته شده‌اند. اغلب گردشگران مجارستان ناحیه‌ی شیوفُک (Siofok) را برای خوشگذرانی ترجیح می‌‎دهند و از طرف دیگر کشتی‌های مسافربری، مسافران را از فونید (Fonyod) به ناحیه باداکشُنی (Badacsony) که شراب‌های آن بسیار معروف است، می‌برند. ناحیه دریاچه بالاتون دارای تاکستان، شهرک‌های دارای چشمه آب و گرم و قلعه‌های متعددی نیز هست. یکی از استراحتگاه‌های معروف دریاچه بالاتون، تیهانی (Tihany) است.

3. کروزسواری در رودخانه‌ دانوب

کروزسواری در رودخانه‌ دانوب

قرن‌ها رودخانه‌ی دانوب شریان حیاتی مجارستان و بسیاری دیگر از مناطق اروپای مرکزی و شرقی بوده است. برای اینکه شهر را از نمای دور ببینید، می‌توانید با یکی از کشتی‌های کروز در حاشیه‌ی رودخانه همراه شوید و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را در سفرتان رقم بزنید. بسته به بلیتی که خریداری می‌کنید، می‌توانید چند ساعت یا حتی تمام روز را با کشتی‌های کروز روی رودخانه‌ی دانوب در گردش باشید. کشتی‌های کروز هر روز روی رودخانه‌ی دانوب در رفت‌وآمدند و بلیت‌شان را هم می‌توانید از مراکز مخصوصی که در حاشیه‌ی رودخانه مستقرند تهیه کنید.

4. دریاچه هِویز

دریاچه هِویز

اگر آرامش را با شنا در دریاچه‌های آب گرم پیدا می‌کنید، هویز(Heviz) را از دست ندهید. این ناحیه میزبان بزرگترین دریاچه‌های آب گرم در جهان است. دمای آب دریاچه‌ها از 24 تا 37 درجه سانتی‌گراد است که شنا در آن را به فعالیتی بسیار لذت‌بخش تبدیل می‌کند. جریان آب آنقدر سریع و مطلوب است که آب دریاچه هر سه روز و نیم، بطور کامل عوض شده و همیشه تمیز می‌ماند. هویز که نزدیکی دریاچه بالاتون قرار دارد، بخاطر دریاچه‌های آب گرم زیبا و استراحتگاه‌های درجه یکش بسیار معروف است. پس از شنا در این آب‌های معدنی، شاید بخواهید در جنگل‌های اطراف آن پیاده‌روی کرده و یا در فستیوال و کنسرت‌های متنوع شرکت نمائید. هویز با آب و هوای شبه مدیترانه‌ای که دارد، هرساله گردشکران زیادی به آن جذب شده و از مکان‌های محبوب در میان گردشگران این کشور است.

5. پارک ملی هورتوبگ

پارک ملی هورتوبگ

پارک ملی هورتوبَگ (Hortobágy) بخشی از جلگه‌های بزرگ مجارستان و نیز بزرگ‌ترین طبیعت حفاظت‌شده‌ی کل کشور است که دیدن آن در سفر به مجارستان به علاقه‌مندان طبیعت توصیه می‌شود. هورتوبَگ را علاوه‌بر مناظر شگفت‌انگیزش به‌خاطر میراث فرهنگی آن می‌شناسند. در این منطقه سنت کشاورزی پیشینه‌ی دورودرازی دارد و می‌توانید روند تکامل کشاورزی مجاری‌ها را ببینید. بسیاری از گله‌داران این منطقه هنوز به کار پرورش نژادهای کمیاب مشغول‌اند. در قسمت‌هایی از پارک نیز می‌توانید شاهد حیات‌وحش ازجمله جمعیت کوچکی از اسب‌های نادر و نیمه‌وحشی شِوالسکی و گونه‌های گیاهی کم‌نظیر باشید.

6. غارهای آگتلک کارست

غارهای آگتلک کارست

هشت جاذبه‌ی گردشگری مجارستان به‌ فهرست میراث جهانی یونسکو راه پیدا کرده‌اند که غارهای پارک ملی آگتِلِک کارست (Aggtelek Karst) هم در این فهرست جای دارند. اما از بین جاذبه‌های طبیعی مجارستان فقط همین غارها موفق به‌ثبت در یونسکو شده‌اند. داخل این غارها صفی دیدنی از اِستالاکتیت‌ها و اِستالاگمیت‌ها را خواهید دید که بعضی‌هایشان ازجمله بزرگ‌ترین اِستالاکتیت‌های اروپا به‌شمار می‌روند. به‌خاطر وجود ترکیبات معدنی غنی در زمین‌های بالای غار در اینجا شاهد اَشکال جالبی از صخره‌ها نیز خواهید بود. غارهای یخی اسلواک کارست هم که (Slovak Karst) که به آن‌سوی مرزهای مجارستان و کشور اسلواکی تعلق دارند نیز ارزش دیدن دارند.

7. قلعه‌ ویشگرد

قلعه‌ ویشگرد

بقایای قلعه‌ی ویشِگرَد (Visegrád) در بالای تپه‌ای با چشم‌انداز شهر قرار دارد و به بالارفتن از تپه و دیدنش می‌ارزد. بخش‌های اولیه‌ی این قلعه در قرن سیزدهم به‌دستور(بیلای چهارم)، پادشاه مجارستان بنا شد. پادشاه با ساخت این قلعه قصد داشت سرزمینش را در کرانه‌های دانوب مقاوم‌تر کند تا جلوی حملات بیگانگان از سوی رودخانه را بگیرد. این قلعه‌ بعدها به کاخ تابستانی پادشاه (ماتیاس کوروینوس) تبدیل شد، کسی که مجاری‌ها اغلب از او به‌عنوان بزرگ‌ترین فرمانروای کشورشان یاد می‌کنند.

8. دهکده‌ هولوکو

دهکده‌ هولوکو

دهکده‌ی هولوکو (Hollókő) به‌خاطر معماری منحصربه‌فرد و سنت‌ها و میراث فرهنگی ارزشمندش جزو جاذبه‌های ثبت‌شده در یونسکوست. مردم این دهکده به قوم پالوک که قرن‌ها در این منطقه سکونت داشته‌اند تعلق دارند و بسیاری از سنت‌های قدیمی‌شان را هنوز حفظ کرده‌اند. در این دهکده می‌توانید سبک زندگی‌ روستاییان منطقه را پیش از انقلاب کشاورزی ببینید. جالب است بدانید که اهالی اینجا هنوز هم کارهای تعمیر و نگه‌داری و نیز کشاورزی‌شان را به همان سبک قرن‌های هجدهم و نوزدهم انجام می‌دهند.

9. پارک ممنتو

پارک ممنتو

پارک مِمِنتو (Memento) واقع در حومه‌ی بوداپست به نمایش یادبودها و مجسمه‌های کمونیستی‌ای که در آن دوران در سراسر شهر دیده می‌شدند اختصاص دارد. بسیاری از این مجسمه‌ها را خود مردم به‌دنبال فروپاشی رژیم کمونیست در سال ۱۹۸۹ پایین کشیدند. این پارک در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد تا بخش مهمی از تاریخ مجارستان را حفظ کند. علاوه‌بر مجسمه‌های آن دوران موزه‌ی کوچکی هم در این پارک وجود دارد که درمورد زندگی تحت رژیم‌های کمونیستی اطلاعات می‌دهد.

10. غارهای لیلافورِد

غارهای لیلافورِد

در نزدیکی شهر اِسپای لیلافورِد (Lillafüred) سه غار معروف وجود دارد که برای دیدن‌شان باید پای پیاده‌روی داشته باشید. در غار پِتوفی (Petőfi) می‌توانید بقایای فسیل‌شده‌ی گونه‌های گیاهی خیلی قدیمی و مجموعه‌ی جالبی از تشکیلات آهکی را بازدید کنید. در غار ایشتوَن (István) هم شاهد دسته‌های اِستالاکتیت‌ها و اِستالاگمیت‌ها خواهید بود. متأسفانه برخی از این میراث‌های طبیعی طی جنگ جهانی اول آسیب دیده‌اند. غار سِلِتا (Szeleta) هم هست که در فاصله‌ی دورتری قرار دارد و چندان گردشگری نیست. ضمنا باستان‌شناسان تعدادی مصنوعات ماقبل‌‌تاریخ هم در این منطقه پیدا کرده‌اند.

11. تپه های بودا

تپه های بودا

تپه‌های بودا (Buda) در نیمه‌ی غربی مجارستان قرار دارند و جزو سرسبزترین و تمیزترین نقاط کشور محسوب می‌شوند. در این منطقه مسیرهای مختلفی برای دوچرخه‌سواری و راه‌نوردی در طبیعت وجود دارد. سختی این مسیرها هم در حد آسان تا متوسط است. همچنین می‌توانید با راه‌آهن بچه‌ها همراه شوید. این راه‌آهن کلا به‌دست بچه‌های ۱۰ تا ۱۴ ساله اداره می‌شود. فقط کافی است خودتان را به بالاترین نقطه‌ی این تپه‌ها برسانید تا با چشم‌انداز بی‌نظیری روبه‌رو شوید که هرگز از یادتان نخواهد رفت.

هادی قزوینی
  هادی قزوینی