کشور اسپانیا

آشنایی با اسپانیا

1400/08/05

کشور اسپانیا جزو کشورهای اتحادیه اروپا است و جزو امن‌ترین و زیباترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. کشور اسپانیا عضو کشورهای پیمان شنگن است. اخذ اقامت در اسپانیا امتیازات زیادی نه تنها در این کشور بلکه در محدوده اروپا به همراه دارد. این کشور در قرن پانزدهم میلادی به‌صورت یک پادشاهی یکپارچه و متحد درآمد.  این کشور به خاطر داشتن طبیعت بسیار زیبا و داشتن شهرهای تاریخی و آداب‌و رسوم خاصش یک مقصد جذاب نام‌گذاری شده است.

کشور اسپانیا

کشور اسپانیا

می‌دانیم که اسپانیا در اروپا واقع شده است اما به بیان دقیق تر در جنوب غربی این قاره قرار دارد. این کشور 85% شبه جزیره ایبری را اشغال کرده است. این شبه جزیره شامل اسپانیا، آندورا، پرتغال و جبل طارق می‌شود. اسپانیا از شمال با کشور فرانسه از غرب با پرتغال مرز خاکی مشترک دارد و دریای مدیترانیه در شرق آن واقع شده است همچنین اقیانوس اطلس تمامی بخش غربی این کشور را پوشش داده و جبل طارق نیز در جنوب آن قرار دارد.

جمعیت اسپانیا در سال 2020 حدود ۵۰ میلیون نفر به ثبت رسیده است. مردم اسپانیا اکثراً به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. زبان اسپانیایی سومین زبان رسمی جهان شناخته‌شده است و در حدود ۳۰۰ میلیون نفر در جهان به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. زبان اسپانیایی زبان رسمی کشور اسپانیا است و شامل ۱۵ کشور دیگر می‌شود.

جغرافیای کشور اسپانیا

جغرافیای کشور اسپانیا

اسپانیا کشوری کوهستانی و مملو از قله‌هایی است که در تمام طول سال پوشیده از برف هستند و همین موضوع بر فرهنگ مردم و نوع معماری ساختمان ها نیز تاثیر گذاشته است و اسپانیا را با قلعه های سنگی با شکوه می‌شناسند که مقاصدی جذاب برای توریست‌ها به شمار می‌روند. جالب اینجاست که اسپانیا به دلیل مرزهای طویلی که با دریا و اقیانوس دارد در بسیاری از شهرها میزبان ساحل نیز هست بنابراین با سفر به اسپانیا می‌توانید هم از طبیعت کوهستانی و هم سواحل لذت ببرید. این سرزمین رودخانه‌ها و دره‌های متعددی نیز دارد و حتی بخش جنوبی آن بیابانی است، پس یک تنوع بسیار عالی از طبیعت را به چشم خواهید دید.

آب و هوای اسپانیا

آب و هوای اسپانیا

آب‌و هوای اسپانیا با توجه به جغرافیایی که دارد در نقاط مختلف، متفاوت است. در واقع این کشور آب و هوای متنوعی دارد. قسمت شمالی کشور اسپانیا معتدل، بخش مرکزی، جنوبی و شرقی دارای آب‌و هوای مدیترانه‌ای است. آب و هوای اسپانیا در فصل زمستان سرد و خشک است و در فصل بهار در این کشور شاهد آب و هوای مطبوع و خنکی خواهید بود. فصل تابستان نیز اسپانیا کاملا گرم و شرجی بوده و در فصل پاییز آب و هوایی خنک و مدیترانه‌ای دارد. در نهایت باید بگوییم که بهترین زمان برای سفر به اسپانیا در بهار و پاییز است که آب و هوا بسیار مطبوع و عالی است و برای گردشگری مناسب است.

پایتخت اسپانیا

پایتخت اسپانیا

شهر معروف و زیبای مادرید، پایتخت کشور اسپانیا است. مادرید که بزرگ‌ترین شهر اسپانیا است، پایتخت یک بخش خودمختار کوچک نیز بوده و از نظر جغرافیایی، در وسط کشور و فلات اسپانیا واقع شده است. مادرید پس از پاریس و لندن، سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است.
جمعیت مادرید با احتساب مردمان اطرافش، بیش از 6.5 میلیون نفر بوده و این شهر دارای مساحت 604.3 کیلومتر مربع است. مادرید به دلیل بیشینه‌های خود در زمینه‌های سیاسی، ورزشی، اقتصادی و جغرافیایی، اصلی‌ترین شهر در شبه جزیره ایبری است.

آنچه باید در مورد مردم اسپانیا بدانیم!

آنچه باید در مورد مردم اسپانیا بدانیم!

زبان رسمی مردم اسپانیا در واقع زبان کاستیانا یا همان اسپانیایی‌(اسپانیولی) است. البته اسپانیا یک کشور چند زبانه محسوب می‌شود و به جز زبان اسپانیایی زبان‌های دیگری هم در این کشور مرسوم است که می‌توان به زبان‌های زبان باسکی، زبان کاتالان و زبان گالیسی اشاره کرد. همچنین شاهد لهجه‌های مختلفی هم در بخش‌های مختلف اسپانیا خواهیم بود.
در گذشته دین و مذهب اصلی مردم اسپانیا دین مسیحیت کاتولیک بود اما اکنون دین رسمی در قانون این کشور وجود ندارد. از سوی دیگر تنهای مذهبی که در این کشور آموزش داده می‌شود مذهب کاتولیک است. در اسپانیا ۷۱ درصد مسیحی هستند و ۲۴ درصد مردم دین خاصی را دنبال نمی‌کنند.

مردم این کشور عاشق رقص و پایکوبی هستند؛ طبق آداب و رسوم، حضور در مهمانی‌ها با یک کادو از سوی مهمان همراه است. تعدد جمعیت در خانواده‌های اسپانیایی به نسبت دیگر کشورها بیشتر بوده.
گاو بازی یکی از ورزش و تفریحات مردم اسپانیا است که بدون شک به بخش گردشگری اسپانیا نیز پیوند خورده و در جهان بی‌نظیر است. گاو بازی در اسپانیا امروزه به حالتی ضعیف‌تر به نسبت سال‌های گذشته دنبال می‌شود. اسپانیا یکی از نامدارترین کشورها در زمینه فوتبال است. مردم اسپانیا فوتبال را عاشقانه دوست داشته و برای تماشای مسابقات، از مهم‌ترین برنامه‌های روزانه خود صرف نظر می‌کنند.
مردم اسپانیا بسیار خون‌ گرم بوده و بخش بزرگی از فرهنگ و آداب کنونی آنها ریشه در تاریخ کهن اسپانیا دارد. یکی از برجسته‌ترین سنت‌های اسپانیا، فلامنکو است که البته بسیاری از مردم، درک درستی از آن ندارند. فلامنکو یک سبک از موسیقی ترکیبی است که در برخی موارد با رقص نیز همراه است. فلامنکو با ترکیبی از آواز، ریتم‌های خاص و گیتار همراه است. ساز، رقص و آواز اسپانیایی‌ها از دیرباز زبانزد بوده است. برای رقص‌های فلامنکو، از لباس‌های مخصوصی استفاده می‌شود. همچنین اسپانیا یکی از برترین سازندگان گیتار در جهان است.

هادی قزوینی
  هادی قزوینی