سوغات و صنایع دستی اسپانیا

سوغات و صنایع دستی هنری کشور اسپانیا

1400/08/05

یکی از بزرگترین دغدغه افرادی که به سفر می‌روند، خرید چیزی به عنوان سوغاتی برای دوستان و آشنایان است. در این میان اسپانیا کار گردشگران را راحت تر کرده است. با توجه به اینکه اسپانیا دارای فرهنگ متنوعی می‌باشد، خرید سوغاتی برای افراد آسان تراست. شما در اسپانیا به هر طرف که نگاه کنید، بخشی از فرهنگ این کشور را خواهید دید و می‌توانید رهاوردی برای خود خریداری کنید. در این مقاله سعی شده سوغاتی‌های محبوب اسپانیا را معرفی کنیم. با ما همراه باشید:

1. بادبزن آبانیکو

بادبزن آبانیکو

یکی از مشهورترین سوغاتی‌هایی که در  تور اروپا و تور اسپانیا توسط گردشگران خریداری می‌شود، بادبزن‌های سنتی اسپانیایی است که به آبانیکو (Abanico) مشهورند. این بادبزن‌ها در رقص‌های سنتی اسپانیایی استفاده می‌شوند و در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف برای فروش عرضه می‌گردند.

2. لباس فلامنکو

لباس فلامنکو

لباس سنتی اسپانیایی به فلامنکو (Flamenco) مشهور است. این لباس در رقص سنتی اسپانیایی پوشیده می‌شود و با گذر زمان تغییرات زیادی داشته است؛ اما امروز فلامنکو در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف با دامن‌های پرچین تولید می‌شود که میتواند سوغاتی عالی از کشور اسپانیا باشد.

3. شال مانیلا

شال مانیلا

شال یا روسری مانیلا (Manila) بخشی از لباس فلامنکو است. این روسری سه گوش بزرگ، در رقص اسپانیایی حضوری پر رنگ دارد. در مراسم  اسپانیایی زنان از این روسری‌ها با رنگ‌ها و طرح‌ها مختلف استفاده می‌کنند. شال مانیلا با توجه به طرح و پارچه مورد استفاده، می‌تواند سوغاتی جذابی باشد.

4. صندل اسپادریل

صندل اسپادریل

اسپادریل‌(Espadrilles)‌ یا صندل‌های مخصوص اسپانیایی که از کفش‌های سنتی اسپانیا به‌شمار می‌روند، قرن‌ها در منطقه‌ی پیرنه، منطقه‌ای بین اسپانیا و فرانسه، توسط مردم محلی استفاده می‌شد. امروزه طراحان اسپانیایی، این صندل‌ها را به اشکال امروزی و مدرن، با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف طراحی کرده‌اند. صندل‌های سنتی اسپانیا را می‌توانید به عنوان سوغات اسپانیا برای دوستانی که اهل مُد هستند خریداری کنید.

5. روغن زیتون اسپایایی

روغن زیتون اسپایایی

اسپانیا مرغوب ترین روغن زیتون دنیا را دارد. شما می‌توانید در این کشور روغن زیتون را در بطری‌های زیبا و با ابعاد مختلف تهیه کنید؛ اما اگر روغن زیتون را به عنوان سوغاتی انتخاب کردید مراقب حمل آن باید باشید.

6. کلاه اسپانیایی

کلاه اسپانیایی

یکی از محبوب‌ترین اکسسوری‌های مردانه در اسپانیا، کلاه است. در میان تمامی لباس‌های سنتی مردانه در اسپانیا کلاه یک وجه مشترک است و امروزه نیز این اکسسوری در میان پوشش مردان اسپانیا به وفور دیده می‌شود. کلاه‌های اسپانیای طرح‌ها و اشکال مختلفی دارد که می‌توانید به عنوان سوغاتی خریداری کنید. اگر کلاه سنتی اسپانیایی می‌خواهید، کلاه شاپوی قدیمی یا کلاه بره را انتخاب کنید که اصولا بر سر پیرمردان اسپانیایی خواهید دید.

7. تیشرت های فوتبالی اسپانیا

تیشرت های فوتبالی اسپانیا

اگر اهل فوتبال باشید مطمئنا می‌دانید اسپانیا در زمینه فوتبال یکی از مطرح‌ترین کشورهای دنیاست. این کشور علاوه بر دو تیم مشهور و معتبر رئال مادرید و بارسلونا تیم‌های فوتبال دیگری نیز دارد که شهرت و اعتبار آن‌ها کم از این دو تیم نیست. تمامی تیم‌های فوتبال اسپانیا در کنار باشگاه خود فروشگاه رسمی دارند که می‌توانید لباس تیم و وسایل ورزشی آن‌ها را بخرید. بنابراین اگر اهل فوتبال باشید این فروشگاه‌ها می‌توانند برای شما جذاب باشند.

8. ظروف سرامیکی اسپانیا

ظروف سرامیکی اسپانیا

اسپانیا علاوه بر فوتبال در صنعت سرامیک نیز بسیار مشهور است. ظروف سرامیکی می‌تواند یکی از بهترین سوغاتی‌های این کشور باشد؛ اما در نظر داشته باشید با خرید این سوغاتی به فکر حمل آن نیز باشید.

9. قاشقک یا کاستانت

قاشقک یا کاستانت

قاشقک یا کاستانت (Castanet) یکی از ابزارهای موسیقی سنتی اسپانیایی است. قاشقک در واقع جزو سازهای کوبه‌ای است که با کوبیدن آن‌ها به هم صدایی زیبا تولید می‌شود. در رقص سنتی اسپانیایی احتمالا این صدا را شنیده‌اید. طرح روی این سازهای کوبه‌ای اشکال مختلفی است که با توجه سلیقه خود می‌توانید آن را انتخاب و خریداری کنید.

10. شمشیر تولدو

شمشیر تولدو

تولدو (Toledo)‌سال‌ها در صنعت شمشیرسازی فعال بوده است و قبل از اختراع اسحله گرم سپاهیان اروپایی را برای جنگ مجهز می‌کرد. امروزه کارخانه تولید شمشیر تولدو وسایل فلزی تزیینی تولید می‌کند و در این میان شمشیرهای مشهور تولدو نیز وجود دارد. شمشیرها همچنان دارای کیفیت فوق العاده‌ای هستند اما تنها به عنوان سوغاتی از آن می‌توان استفاده کرد.

11. بوتا

بوتا

یکی محصولات سنتی که به عنوان سوغات مادرید اسپانیا و دیگر شهرهای این کشور شناخته می‌شود، بوتا نام دارد. بوتا نوعی قمقمه و مشک سنتی اسپانیایی است که برای خوردن آب و دیگر نوشیدنی‌ها در این کشور استفاده می‌شده است.
بوتا به صورت سنتی با استفاده از پوست بز ساخته می‌شده است اما امروزه اکثر بوتاها از جنس پلاستیک یا دیگر مواد مصنوعی تولید می‌شوند. با توجه به گرمای هوا، این وسیله می‌تواند انتخاب مناسبی برای سوغات اسپانیا باشد که در طول سفر نیز شما را یاری کند.

12. تورون

تورون

تورون (Turrón)‌نوعی شیرینی از خانواده‌ی نوقا است که با استفاده از مغزها (نوعی بادام مخصوص) تهیه می‌شود. این شیرینی در اسپانیا بسیار محبوب است و مردم این کشور در ایام کریسمس از خوردن آن بسیار لذت می‌برند. در بیشتر مغازه‌های اسپانیا می‌توانید انواع مختلف بسته‌های تورون را خریداری کرده و به عنوان یک سوغات خوشمزه از اسپانیا، برای افراد عاشق شیرینی‌جات ببرید.

13. پنیر مانچگو

پنیر مانچگو

پنیر مانچِگو (Manchego)‌یکی دیگر از خوراکی‌های خوشمزه‌ی اسپانیایی و البته شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین نوع پنیر اسپانیایی است. این پنیر از شیر گوسفند، در محله‌ی‌«لا مانچا» تهیه شده و قبل از استفاده بین ۶۰ روز تا دو سال نگهداری می‌شود. هرچه زمان نگهداری این پنیر بیشتر باشد دوام بیشتری خواهد داشت. هر کیلو از این پنیر ۱۰ یورو قیمت دارد.

14. زعفران

زعفران

اسپانیا هم یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های زعفران است. زعفران لوکس‌ترین و گران‌ترین ادویه در جهان است و گفته می‌شود نسبت به طلا،‌ از نظر وزنی گران‌تر است. زعفران یکی از اجزای اصلی آشپزی اسپانیایی است و از آن جایی‌که نسبت به زعفران ایرانی کیفیت پائین‌تری دارد، به قیمت کمتری می‌توانید آن را خریداری کنید. اگر به دنبال سوغاتی هستید که جای زیادی در وسایل شما اشغال نکند، زعفران اسپانیایی ایده‌ی بسیار خوبی است.

15. گیتارهای افسانه های موسیقی راک

گیتارهای افسانه های موسیقی راک

با خرید یک گیتار از فروشگاه فلیپه کُنده (Felipe Conde)‌جا در پای بزرگانی چون باب دیلن، کت استیونز و لئونارد کوهن و همچنین اسطوره‌های موسیقی فلامنکو مانند پاکو د لوسیا (Paco de Lucía) بگذارید. خانواده‌ی کنده با بیش از ۱۰۰ سال تجربه، استاد ساخت گیتار در اسپانیا هستند. این گیتارها به‌هیچ‌وجه ارزان نیستند (قیمت گیتارهای فروشگاه کنده از ۲۵۰۰ یورو شروع شده و تا ۱۱۰۰۰ یورو می‌رسد)، اما به‌عنوان بخشی از تاریخ موسیقی راک ارزش این مبلغ را دارند.

16. سالسا اسپینالر

سالسا اسپینالر

سالسا اسپینالر (Salsa Espinaler)‌نوعی چاشنی تند است که در بارسلون بر روی چیپس، زیتون و کنسرو غذاهای دریایی ریخته می‌شود و مردم از خوردن آن لذت می‌برند. این چاشنی برای افرادی که دوست دارند هر غذایی که می‌خورند کمی تند باشد بسیار ایده‌آل است. سالسا اسپینالر از ترکیب سرکه، فلفل و ادویه تهیه شده است. این سس برای اولین بار در یک تاپاس بار به نام «اسپینالر» تهیه شد و علت نام‌گذاری آن هم همین است.

هادی قزوینی
  هادی قزوینی