انواع مختلف ویزا برای اقامت بلند مدت در آلمان- ویزای کار، ویزای جاب سیکر و ویزای دیدار بستگان

انواع ویزا برای کشور آلمان-2

1398/04/15

کشور آلمان در چند سال گذشته، به یکی از محبوب ترین مقاصد برای مهاجرت و یا اقامت بلند مدت تبدیل شده است. در ادامه مطلب قبل، سایر انواع ویزا، یعنی ویزای کار، ویزای جست و جوی کار و ویزای دیدار بستگان را برای اقامت بلند مدت در آلمان بررسی می‌کنیم.

ویزای کار آلمان
اگر شما مایل به کار کردن در کشور آلمان هستید و مقیم اتحادیه اروپا و یا سوئیس نیستید، باید دارای ویزای کار آلمانی باشید. افراد معمولا زمانی می‌توانند در آلمان کار کنند که شغل مورد نظرشان، توسط افراد آلمانی و یا افراد مقیم سایر کشورهای اتحادیه اروپا پر نشود و یا شغل مربوطه نیازمند تخصص و دانش خاصی باشد.
در صورتیکه شغل مورد نظر شما، شغل عامی‌ باشد (شغلی که نیاز به مهارت و تحصیلات بالا یا خاصی ندارد) شما باید در اصل برای اجازه اقامت همراه با کار عمومی‌ درخواست بدهید. اخذ ویزا از این طریق معمولا دشوار خواهد بود.
اما در صورتیکه که مهارت و شغل مورد نظر شما، در لیست نیروی کار با تخصص و مهارت بالا (highly skilled workers) باشد، شما شانس بسیار بالاتری برای دریافت ویزای کار خواهید داشت. افرادی که شامل این دسته بندی می‌شوند، حقوقی بالاتر از سایر مقیمان آلمان خواهند داشت. برای دریافت این ویزا، شما نیاز به نامه شرکتی که قرار است برای آن کار کنید خواهید داشت.
برخی از رشته‌ها و مشاغل نیازمند به نیروی کار متخصص در آلمان عبارتند از: برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران و غیره می‌باشد.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان:
تکمیل نمودن فرم تقاضای کار
ارائه اصل شناسنامه و پاسپورت و کپی از صفحات آن
ارائه دو قطعه عکس
پرینت ساپورت مالی جهت ارائه به سفارت
ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به آلمانی یا انگلیسی
گواهی عدم سو پیشینه
رزومه کامل شخص متقاضی
سوابق کاری شخص متقاضی و ترجمه آن
بیمه نامه
مدارک رزرو هتل یا مکان اسکان و داشتن بلیط هواپیما

 


ویزای جستجوی کار (Job Seeker)
ویزای جستجوی کار (Job Seeker) به ویزایی اطلاق می‌شود که به افراد تحصیل کرده این اجازه را می‌دهد تا به مدت ۶ ماه در کشور آلمان برای یافتن شغل مناسب با شرایط خود، اقامت داشته باشد.


برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، می‌بایست مراحل زیر طی گردد:
گردآوری کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز
تکمیل فرم درخواست و تعیین وقت سفارت
مدرک تحصیلی

ویزای جستجوی کار، برای دارندگان مدرک لیسانس و فوق لیسانس در نظر گرفته شده است. بنابراین، حداقل سطح تحصیلات مورد نیاز برای اقدام، لیسانس است. متقاضی می‌بایست نسبت به تایید مدارک تحصیلی خود توسط دولت آلمان اقدام نماید. چنانچه امتیاز کسب شده متقاضی در مجموع+ H باشد، شانس دریافت ویزای جستجوی کار آلمان برای این متقاضی بالا خواهد بود.


سابقه کار (Work Experience)
کشور آلمان همواره مایل است که بهترین نیروهای کاری را جذب نماید. با در نظر گرفتن این نکته، ارائه سابقه کاری مرتبط از موارد مهم در پروسه اخذ ویزای جستجوی کار خواهد بود. با این وجود، در رابطه با مشاغلی که کمبود شدید نیروی کار در آن‌ها در کشور آلمان وجود دارد، داشتن سابقه کاری از اهمیت کمتری برخوردار خواهد بود.


گواهی تمکن مالی و بیمه درمانی
مانند سایر ویزاهای کشور آلمان، متقاضی می‌بایست مدارک نشان دهنده تمکن مالی مناسب به منظور پوشش هزینه‌های اقامت وی برای مدت زمان ۶ ماه اقامت در کشور آلمان را، ارائه نماید. در حال حاضر، مقدار مورد نیاز برای تمکن مالی ویزای جستجوی کار آلمان برابر ۷۲۰ یورو در ماه است. این بدان معنی است که متقاضی می‌بایست ماهیانه این مبلغ را برای زندگی در کشور آلمان داشته باشد.


مدرک زبان (Language Certificate)
با وجود این که ارائه مدرک زبان آلمانی برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان الزامی‌ نیست، شما برای این که بتوانید شغل متناسب با تخصص خود در کشور آلمان را پیدا کنید، می‌بایست بتوانید با کارفرمایان آلمانی ارتباط برقرار نمائید. بنابراین، می‌بایست حداقل تسلط بر زبان آلمانی را داشته باشید تا بتوانید ارتباط موثر برقرار نمائید. حداقل سطح زبانی A1 برای این منظور مورد نیاز است. طبیعی است که هرچه میزان تسلط متقاضی بر زبان آلمانی بالاتر باشد، امکان یافتن شغل مناسب در طول مدت زمان اقامت در کشور آلمان بیشتر خواهد بود.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای جستجوی کار آلمان

پاسپورت معتبر
تکمیل فرم درخواست
۳ قطعه عکس پاسپورتی
Cover letter
ترجمه رسمی‌ انگلیسی یا آلمانی مدارک تحصیلی
گواهی سابقه کار
CV کامل
گواهی تمکن مالی که از طرق زیر قابل اثبات خواهد بود:
نامه رسمی‌ از طرف اسپانسری که در کشور آلمان، قرار است متقاضی را ساپورت مالی نماید.
گواهی تمکن مالی
مدارکی که نشان دهنده داشتن محل اسکان شخص در کشور آلمان باشد
ارائه مدارک و مستنداتی که نشان دهنده داشتن بیمه درمانی شخص در طول مدت اقامت در کشور آلمان باشد. بیمه نامه سفر هم برای این منظور کفایت می‌کند.
کارت ملی یا شناسنامه

در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید با داشتن ویزای Job Seeker در کشور آلمان مشغول به کار شوید. این ویزا به طور اختصاصی به منظور یافتن شغل در کشور آلمان به متقاضی اعطا می‌شود. زمانی که کار متناسب با شرایط خود پیدا کردید، می‌توانید برای تغییر ویزای خود به ویزای کار، اقدام نمائید.

 


ویزای دیدار بستگان
ویزای دیدار از خانواده و بستگان برای افرادی صادر می‌‌شود که می‌خواهند برای دیدار اقوام، دوستان و یا آشنایان وارد کشورهای دیگر شوند. این نوع ویزا معمولا 6 ماه، 1، 2، 5 و یا 10 سال اعتبار داشته و به صورت multiple صادر می‌شود، یعنی فرد با داشتن این ویزا، می‌تواند بیش از یک بار از محدوده شنگن خارج و مجددا به آن وارد شود.


مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دیدار بستگان:
فرم درخواست ویزا، پر شده و تکمیل شده توسط متقاضی
گذرنامه (با حداقل 6 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی)
گذرنامه‌های قبلی در صورت وجود
شناسنامه و سایر مدارک شناسایی
عکس مناسب برای گذرنامه
دعوت نامه از شخص تبعه آلمان
مدارک تمکن مالی و یا تعهد شخص میزبان مبنی بر عهده دار شدن هزینه‌های متقاضی ویزا
اجازه نامه والدین در صورتی که سن فرد، زیر سن قانونی باشد


تمامی‌ مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شده و همراه با اصل مدارک تحویل گردند. همچنین در دعوت نامه باید آدرس دعوت کننده قید شود. ضمنا در نظر داشته باشید که بسته به شرایط شما، مسئولین سفارت ممکن است درخواست ارائه مدارک دیگری را نیز از شما بکنند.

 

 

مدیر سایت
  مدیر سایت