ورزش هیجان‌انگیز رفتینگ

1398/05/05

رفتینگ ورزشی ماجراجویانه و پرهیجان در دل امواج خروشان است که به شکل یک ماجراجویی گروهی و توسط راهنماهای مجرب و آموزش دیده، در رودخانه‌های سراسر جهان برگذار می‌شود.

رفتینگ یا قایق‌ سواری در رودخانه‌های خروشان، یک ماجراجویی گروهی است که می‌تواند توسط راهنماهای مجرب و آموزش دیده، در رودخانه‌های سراسر جهان برگذار شود. مدت این ورزش معمولا زمانی بین دو تا سه ساعت به طول می‌انجامد که در آن گاهی نیاز به پارو زدن است، اما در بیشتر مواقع این جریان آب است که قایق را به جلو می‌راند. ماجراجویان این ورزش را جزو هیجان انگیزترین ورزش‌های آبی می‌دانند. این ورزش با آموزشی کوتاه و مختصر و البته در صورت حضور راهنما و مربی در کنار شما، برای تازه‌کاران و مبتدیان نیز قابل تجربه است.
عمر این ورزش به زمانی می‌رسد که انسان برای سفرهای آبی ناچار به ساخت وسیله‌ای شد. این وسیله رفت نام گرفت. این ورزش یکی از شاخه‌های ورزش‌های ماجراجویانه است و در سطح جهان طرفداران زیادی دارد. جالب است بدانید مسابقات سنتی رفتینگ هنوز در آمریکای جنوبی برگزار می‌شود.

 

به طور ساده می‌توان گفت که قایق رفتینگ یا رفت یک قایق بادی بزرگ است. رفت در لغت به معنای قایق‌های چوبی است که به آن کلک نیز می‌گویند. نام آمریکایی‌ها به عنوان اولین قومی ‌‌که این قایق را ابداع کردند در تاریخ ثبت شده است. رفته‌رفته، شکل این قایق‌ها تغییر پیدا کرد و علاوه بر جابه‌جایی کالا، کاربرد دیگری پیدا کرد: تفریح و ورزش هیجان‌انگیز رفتینگ. این قایق‌ها در اندازه‌های مختلف و با ظرفیت‌های ۴ تا ۱۸ نفره وجود دارند. در بعضی از رفت‌ها بر اساس نوع رودخانه و شدت خروشانی آن، افراد معمولا به گروه‌های ۶، ۸ و ۱۰ نفره تقسیم می‌شوند. البته گاهی اوقات برخی از افراد از قایق‌هایی با ظرفیت بیشتر نیز استفاده می‌کنند. رفت‌های مدرن معمولا طوری ساخته می‌شوند که خود به خود، آبِ وارد شده در قایق که بر اثر تکان‌های شدید در طول مسیر به قایق ریخته می‌شود را، بیرون می‌ریزند. این قایق‌ها همچنین از مواد مقاومی ‌ساخته می‌شوند تا در صورت برخورد با سنگ‌ها و صخره‌ها، صدمه نبینند.

 

زمان مناسب تور رفتینگ
در فصل بهار، آب این رودخانه‌ها پر آب و خروشان است. برای کسانی که می‌خواهند هیجان بیشتری را تجربه کنند، فصل بهار مناسب‌ترین فصل رفتینگ است. در تابستان‌، آب این رودخانه‌ها آرام‌تر است. فصلی که می‌توانید به همراه خانواده تجربه‌ای ناب به دست آورید.

 

راهنمایان و عوامل تور رفتینگ
در ورزش رفتینگ عوامل یک تیم واحد هستند که مسئولیت هماهنگی حرکت قایق با آن‌ها است.تمامی اعضا معمولا متخصص و آموزش دیده در ورزش‌های آبی هستند. آن‌ها معمولا به رودخانه بسیار مسلط بوده و نقاطی را که به پارو زدن یا اقدامات تخصصی دیگر نیاز است را به خوبی می‌شناسند.
در سفرهای رفتینگ، عوامل گاهی فقط برای آموزش حضور دارند و مسافرانی که به آب وارد می‌شوند نیاز به یک راهنمای با تجربه یا کاپیتانی که قایق را در اختیار بگیرد دارند. مسافران به هم کمک می‌کنند تا دستورات راهنما را انجام دهند. اصطلاحات خاصی در رابطه با راندن قایق وجود دارد که همگی قبل از شروع رفتینگ، آموزش داده می‌شوند.

وظیفه اصلی راهنما، برقراری امنیت است. کار راهنما، راهنمایی مسافران برای انجام مجموعه‌ای از نکات امنیتی در داخل قایق و در رودخانه مانند طریقه شنا در آب در صورت افتادن داخل رودخانه، به خاطر سپردن نحوه پارو زدن و دستورات دیگر می‌باشد. راهنما همچنین وظیفه دارد که به اصطلاح رودخانه را زودتر بخواند و در جا تصمیم بگیرد که کدام مسیر‌ها بهتر است و از چه مسیرهایی می‌توان هیجان بیشتر و البته امن‌تری تجربه کرد. راهنمایان رفتینگ معمولا بسیار خلاق هستند و شخصیت مهربان و البته پر جذبه‌ای دارند.
راهنمایانی که به رودخانه خوانی واقف هستند یا به اصطلاح عامیانه‌تر به آن‌ها بلد رودخانه می‌گویند دارای مهارت‌هایی هستند که با تمرین مداوم به دست آورده‌اند. رودخانه دارای ویژگی‌های بسیاری (حجم آب، فرود عمودی، موانع، آوار، سنگ‌ها، سنگ‌های کم عمق، سوراخ‌ها، امواج و غیره) است که امواج را تشکیل می‌دهند. رودخانه‌های مناسب رفتینگ دارای موج‌هایی با درجه بندی از ۱ تا ۶ هستند که کم خطرترین آن ۱ و پرخطرترین ۶ است. کار راهنما این است که در رودخانه طوری حرکت کند که علاوه بر هیجانی که مسافران انتظار دارند، بتواند امن‌ترین مسیر را انتخاب کند.

 

تجهیزات مورد نیاز در تور رفتینگ
تجهیزات قایقرانی برای مسافران شامل جلیقه نجات، لباس‌های مخصوص، کلاه ایمنی و یک پارو می‌شوند. تجهیزات مورد نیاز راهنما، وسایلی مانند قایق، طناب، دستگاه ارتباطی، سوت، چاقوی رودخانه، جلیقه نجات، کیف کمک‌های اولیه و پاروی بزرگ می‌باشند.

 

تجهیزات لازم برای تور رفتینگ

 

رودخانه‌های مناسب برای برگزاری تور رفتینگ در ایران

چهار محال و بختیاری، رودخانه ارمند: مسیر این رودخانه حدود ۲۰ کیلومتر در میان کوه‌ها و دره‌های سرسبز و درجه سختی آن بین ۲ تا ۴ است.. برای تجربه رفتینگ در دل رودخانه ارمند، باید به سمت شمال شهرستان لردگان، در چهار محال و بختیاری، بروید.


چهارمحال و بختیاری، زاینده رود: بیشتر مناسب فصل بهار می‌باشد. کمترین مسیر آن ۳ کیلومتر است و درجه سختی آن بین ۳ تا ۴ است.
این رودخانه از مهم‌ترین رودهای مرکزی ایران است. از آنجایی که زاینده‌رود در بهار پرآب‌تر است، بهتر است در این فصل به آن سفر کنید تا هیجان بیشتری را تجربه کنید.

 

مازندران، رودخانه هراز: طی مسیر این رودخانه معمولا دو ساعت طول می‌کشد که درجه سختی آن ۴ به بالا (بستگی به فصل) می‌باشد. برای تجربه رفتینگ در رود هراز باید به سمت آمل حرکت کنید و با رسیدن به جنگل‌های میرزا کوچک خان، خودتان را برای ماجراجویی آماده کنید.

 

کردستان، رودخانه سیروان: رودخانه سیروان در ناحیه هورامان کردستان واقع شده است که مسیر آن هم برای افراد مبتدی و هم برای حرفه‌ای‌ها مناسب است. درجه سختی امواج این رود بین ۳ تا ۴ است.

 

لرستان و خوزستان، رودخانه دز: این رودخانه نیز در بین رفتینگ سواران بسیار محبوب است و درجه سختی آن بین ۳ تا ۵ می‌باشد.

 

گیلان، رودخانه سفیدرود: طبیعت رودخانه‌ پرخروش سفیدرود بسیار زیبا است و مسیر رفتینگ بسیار بکری دارد که از میان کوه‌ها، دشت‌ها، مزارع و روستاها عبور می‌کند. سرو سه‌هزار ساله‌ هرزویل و سد منجیل از جاذبه‌های این منطقه هستند. این رود، که دومین رودخانه‌ بلند ایران است، امواجی با درجه‌ ۲ و ۳ دارد که آن را برای رفتینگ و کایاک‌سواری مناسب می‌کند.


رودخانه‌های معروف برای تور رفتینگ در جهان
رودخانه نیل، اوگاندا: این رودخانه که یکی از خروشان‌ترین رودخانه‌ها می‌باشد در اوگاندا واقع شده است. بهترین زمان رفتن به این رودخانه ماه ژانویه می‌باشد.

 

رودخانه مگپای، انتاریو، کانادا: این رودخانه که در میان جنگل‌های کاج و صنوبر قرار دارد، در اونتاریو کانادا قرار دارد و بهترین زمان رفتن به این رودخانه اوت و سپتامبر می‌باشد.

 

رودخانه سان کسی، نپال: رودخانه سان کسی در نپال قرار دارد و مقصد بسیار محبوبی برای رفتینگ به حساب می‌آید. بین ماه‌های سپتامبر و ژانویه می‌توانید در این رودخانه رفتینگ کنید.

 

رودخانه فرانکلین، تاسمانی، استرالیا: رود فرانکلین در تمام فصل تابستان برای رفتینگ مناسب است. در انتهای مسیر رودخانه می‌توانید با یک قایق بادبانی تورتان را به انتها برسانید.

 


این نکته‌ مهم را باید به خاطر داشت که رفتینگ به هیچ‌وجه فعالیتی فردی و ساده نیست و حتماً باید با همراهی تورهای حرفه‌ای یا راهنمایان حرفه‌ای انجام شود. اغلب آژانس‌های گردشگری برگزارکننده تورهای مخصوص رفتینگ، علاوه بر همراهی سرپرست و راهنمای حرفه‌ای، تجهیزات مناسب را نیز ارائه می‌دهند تا شرکت‌کنندگان بتوانند سفری امن، هیجان‌انگیز و به یاد ماندنی را تجربه کنند.

 

 

مدیر سایت
  مدیر سایت