تهرانگردی

جاذبه‌های شهر تهران

1398/05/06

در این مطلب به معرفی شهر تهران، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایران و برخی از جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی آن می‌پردازیم.

تهران، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران بوده و با ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ تن جمعیت، بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان و پرجمعیت‌ترین شهر غرب آسیا به‌شمار می‌رود. کلان‌شهر تهران همچنین دومین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است.
ارتفاع شمال تهران از سطح دریا ۱۸۰۰ متر و ارتفاع جنوب آن از سطح دریا ۱۰۵۰ متر است. تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده، در نتیجه در جنوب و شمال دارای آب و هوایی متفاوت است. نواحی شمالی آب و هوای سرد و خشک و نواحی جنوبی آب و هوای گرم و خشک دارند.
تهران مرکز سیاسی و اداری ایران به شمار می‌رود. این شهر قدیمی‌‌از دوره‌ قاجاریه رونق گرفت و اکنون جمعیت زیادی از همه‌ شهرهای کشور را در خود جا داده است.
نماد شهر تهران برج آزادی است. برج میلاد نیز نماد دیگر آن است. تهران مرکز نزدیک به نیمی‌‌از فعالیت‌های صنعتی ایران است، کارخانجاتی در زمینه تجهیزات خودرو، برق و الکترونیک، منسوجات، شکر، سیمان و مواد شیمیایی در این شهر واقع شده‌اند.

 

وجه تسمیه نام "تهران"
تعدادی از پژوهشگران معتقدند «ران» به معنی دامنه است و بنابراین تهران و شمیران به معنی بالادست و پایین دست بوده‌اند. برخی دیگر به این نتیجه رسیده‌‌اند که محل قرار گرفتن این شهر دلیل نامگذاری آن بوده است؛ اطراف تهران را کوه فرا گرفته و تهران در گودی قرار دارد؛ پس آن‌را «ته ران» نامیده‌اند.

 

تاریخچه شهر تهران
در زمان پادشاهان صفوی تهران به تدریج شهرت پیدا کرد و آبادی و رونق این شهر به ویژه در دوره سلطنت شاه طهماسب اول آغاز گردید. از آنجاییکه جد اعلای صفویه به نام امامزاده حمزه مجاور بقعه حضرت عبدالعظیم در شهر ری مدفون بود، سلاطین مزبور گاها برای زیارت قبر جدشان به تهران می‌آمدند.
گذشته از این، شاه طهماسب اول به علت وجود آب‌های گوارا، باغ‌های فراوان و شکارگاه‌های مناسب در اطراف شهر، تهران را دوست می‌داشت و به مرور در این محل به سکونت‌های تقریبا طولانی ‌پرداخت و سپس دستور داد دور شهر را برج و بارویی مقاوم بکشند و بناهایی تازه و کاروانسرا در داخل آن بنا کنند.

حدود بارویی که به فرمان شاه طهماسب اول به دور شهر کشیده شد تقریبا ۶ هزار قدم و بشرح زیر بود:
از سمت جنوب خیابان مولوی فعلی
از سمت شرق خیابان ری فعلی
از سمت غرب خیابان وحدت اسلامی‌(شاهپور) فعلی
از سمت شمال خیابان‌های امیر کبیر و امام خمینی (سپه) فعلی
و محوطه ارگ با داشتن حصار مخصوص و خندق جداگانه در وسط شمالی شهر قرار داشت.

از چگونگی محلات و موقعیت آن‌ها چنین بر می‌آید که قسمت مغرب و شمال غربی شهر داخل باروی عهد شاه طهماسب غالبا باغستان بوده و خانه‌های مسکونی بیشتر در عودجالان و چاله میدان قرار داشته است و قسمت بازار محل کسب و کار بازرگانان و پیشه‌وران آن زمان بوده است.

شاه عباس اول نیز تا چندی به پیروی از شاه طهماسب همین رویه را تعقیب کرد و به آبادانی تهران همت گماشت و دستور داد باغ بزرگی به نام چهار باغ در تهران احداث کنند و ساختمانی برای سکونت موقتی خاندان سلطنتی بنا نهند.


در دوره‌ زندیه و در زمان پادشاهی کریم‌خان زند، تهران چهار سال مرکز حکومت بود.


در سال ۱۲۰۰ هجری قمری تهران برای اولین بار توسط آغا محمد خان قاجار به عنوان پایتخت انتخاب گردید. در زمان آقا محمدخان قاجار تنها به ساختن عمارت تخت مرمر اکتفا گردید ولی در زمان فتحعلی شاه محلات جدید و ساختمان‌های تازه‌ای در تهران ایجاد گشت که از آن جمله بنای مسجد امام خمینی (شاه) - مسجد سید عزیز الله - مدرسه مروی - قصر قاجار - نگارستان و لاله زار را میتوان نام برد.

در زمان محمد شاه محله‌ای بنام عباس آباد در جنوب بازار و یک باغ و ساختمان بزرگتر نیز به نام عباس آباد در شمال تهران (عباس آباد کنونی)و محله دیگری به نام محمدیه که سابقا میدان پاتقاتوق نامیده میشد بر محلات دیگر افزوده شد و آب رودخانه کرج را بوسیله نهری بنام نهر کرج به تهران منتقل ساخت.

و همچنین احداث باغ داودیه (محله فعلی داودیه) و بخشی از بنای مسجد جمعه و بازار بین الحرمین از جمله آثار زمان محمد شاه می‌باشد. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه به همت امیر کبیر تاسیساتی چون مدرسه دارالفنون – بازار امیر – بازار کفاشها – سرای امیر پدید آمد. در سال ۱۲۷۵هجری قمری برای اولین بار برای تهران نقشه تهیه گردید.

در سال ۱۲۸۴ هجری قمری نقشه جدیدتری از تهران با همکاری مهندسین فرانسوی تهیه شد. و اراضی جدیدی را داخل محدوده شهر نمودند و شهر را بوسیله خندق‌ها و بارو‌های جدید به شکل هشت ضلعی محدود ساختند و ارتباط شهر با خارج را بوسیله دوازده دروازه به نام‌های دروازه‌های شمیران، دولت، یوسف آباد، دوشان تپه، دولاب، خراسان، باغشاه، قزوین، گمرک، حضرت عبدالعظیم، غار، خانی آباد تامین نمودند.

دروازه‌های قدیمی‌تهران از بین رفته‌اند، اما نام آن‌ها هنوز هست؛ مانند دروازه دولت، دروازه شمیران، دروازه دولاب و دروازه غار.
تهران قدیم چهار محله داشت؛ سنگلج، عودلاجان، بازار و چاله میدان. سپس در دوره‌ ناصرالدین شاه محله‌های تازه‌ای به شهر اضافه شد، مانند ارگ، خانی‌‌آباد، جوادیه، پاچنار، پامنار و گود عرب‌ها.

 

آشنایی با برخی از جالب‌ترین جاذبه‌های تهران

شهر تهران جاذبه‌های دیدنی و مکان‌های تفریحی بسیاری را در خود جای داده است. از موزه‌های فرهنگی و هنری گرفته تا باغ‌ها و پارک‌ها، کاخ‌ها، محله‌های قدیمی، کافه‌ها و رستوران‌ها، بازارها و مراکز خرید، برج‌ها و جاذبه‌های طبیعی، این شهر، تفریحی متفاوت را برای هر نوع سلیقه‌ در خود جای داده است.

 

جاذبه‌های طبیعی
روستاهای اطراف شهر جز بهترین جاذبه‌های تهران محسوب می‌شوند و به دلیل آب و هوای مطلوبی که دارند، می‌توانند مقصد بسیار مناسبی برای سفرهای یک روزه شما باشند.


آبشار کلوگان تهران
یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای استان تهران، آبشاری است به نام کلوگان که در شهرستان شمیرانات قرار دارد و جزء بهترین جاذبه‌های تهران برای گذراندن اوقات فراغت در فصل‌های بهار و تابستان محسوب می‌شود. ارتفاع آبشار از سطح زمین حدود ۳۰ الی ۴۰ متر بوده که به شکل یک آبشار دو طبقه در آمده است. وسط آبشار یک سکو قرار دارد هم چنین در پایین آبشار نیز حوضچه کوچکی ایجاد شده که مکان مناسبی برای آب تنی و آب بازی است.

آبشار کلوگان در تهران


دربند تهران

دربند مکانی عالی برای کوهنوردی، دورهمی ‌و قرارهای دوستانه، تماشای مناظر زیبا و همینطور خوردن خوراکی‌های خوشمزه‌ای که قدم به قدم این منطقه وجود دارد است. این منطقه تفریحی با ارتفاعی ۱۷۰۰ متری از سطح دریا، اصلی‌ترین مسیر برای صعود به بلندی‌های کوهستان البرز مرکزی است و هر ساله افراد زیادی با گذر از این راه زیبا و دیدنی، خود را به قله توچال و دیگر قلل مرتفع می‌رسانند. 

دربند در تهرانگردی


محله‌های قدیمی تهران


خیابان ۳۰ تیر
بی شک نباید در معرفی محله‌های قدیمی تهران از نام خیابان ۳۰ تیر گذشت. خیابان ۳۰ تیر یکی از محله‌های قدیمی و اصیل شهر تهران است که به خاطر قیام مردم در تاریخ سی تیر ماه سال ۱۳۳۱ نامش از قوام السلطنه تغییر یافت.

تهرانگردی و محله گردی خیابان 30 تیر

 

۳۰ تیر از دیرباز یکی از جاذبه‌های شهر تهران بوده است و امروزه با سنگ فرش شدن خیابان و حضور غرفه‌های سیار خیابانی به خصوص غذا نیز بر جاذبه‌های آن افروده شده است. خیابان ۳۰ تیر در منطقه ۱۲ شهر تهران و نزدیک به پارک شهر قرار گرفته است.


خیابان جمهوری
از دیگر محله‌های قدیمی تهران باید به خیابان جمهوری اشاره کرد. خیابان جمهوری دارای نام‌های مختلفی بوده است. نام‌‌های پیشین جمهوری؛ خیابان شاه، خیابان شاه ‌آباد، یا خیابان استانبول یا همان اسلامبول بوده است. خیابان جمهوری از میدان جمهوری آغاز شده و تا میدان بهارستان کشیده می‌شود.

خیابان جمهوری در تور تهرانگردی

 

بازارهای تهران


بازار بزرگ تهران
این بازار مجموعه ایست بی نظیر از هر چیزی که تصورش را می‌کنید. لباس، طلا، جواهر، بدلیجات، چرم، کیف و کفش، فرش، لوازم خانگی و غیره که همگی با تنوع بسیار بالا و با قیمت‌های مناسب در این بازار به راحتی به چشم می‌خورند. موقعیت مکانی بسیار عالی و دسترسی به خیابان‌های معروفی مانند مولوی، سیروس، خیام و خیابان پانزده خرداد باعث شده تا بازار بزرگ به عنوان یکی از اصلی‌ترین بازارهای تهران و قطب اقتصادی ایران شناخته شود.

بازار تهران در تهرانگردی

این بازار مجموعه ای‌از بازارهای بزرگ، امیر، زید، زرگرها، عباس آباد، پاچنار، کفاش‌ها، نجارها، خیاط‌ها، بازار بین الحرمین، نوروز خان، منوچهر خانی و غیره می‌باشد و رستوران و کبابی‌های نام آشنایی را در دل خود حفظ کرده است و در نتیجه افرادی که از شهرهای دیگر به این بازار آمده اند، شرایط مناسبی برای استراحت خواهند داشت.


بازار تجریش
این بازار که در شمال تهران و در منطقه تجریش واقع شده است، در انتها به امامزاده صالح ختم شده و مکانی مناسب برای خرید میوه های بسیار با کیفیت و نوبرانه، لوازم منزل، صنایع دستی، سوغاتی های عالی از اقصی نقاط ایران و میوه های عجیب خواهد بود.
خرید از بازار تجریش بیشتر از اینکه یک خرید معمولی باشد، گذر به حال و هوا و زندگی مردم تهران در سال‌های گذشته است که با وجود زندگی مدرن امروز، به خوبی اصالت خود را حفظ کرده است.


کاخ‌ها


کاخ موزه گلستان
یکی از معروف جاذبه‌های تهران کاخ موزه گلستان است. کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و محل حکومت سلسله قاجار هم بوده است. تخت مرمر که در تالار آینه واقع شده و شمس العماره که ساعت آن توسط ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه اهداء شده از جاهای دیدنی در کاخ موزه گلستان است. دیواره‌های کاشیکاری شده این کاخ هم برای نصب عکس های سلطنتی ساخته شده‌اند.

کاخ گلستان در تور تهرانگردی

 

کاخ سعدآباد
از دیگر جاذبه‌های تهران که برای تهرانی‌ها بسیار آشنا است مجموعه تاریخی کاخ سعدآباد است. این اقامتگاه مجلل تابستانه در مساحتی بالغ بر ۱۰۰ هکتار در منطقه دربند در شمال تهران قرار دارد. ۱۸ عمارت در این مجموعه وجود دارد که برای بازدید از هر یک نیاز به پرداخت ورودیه مجزا است. کاخ سفید با ۵۴ اتاق که یادگار دوران محمد رضا شاه پهلوی است، از مکان هایی است که بدون تردید باید بلیط آن را تهیه و آن را بازدید کنید. در بخشی از کاخ سبز که می توان از آن به موزه آداب و رسوم سلطنتی نیز یاد کرد، مجموعه ای از پوشاک مرسوم سنتی، قبیله ای و اروپایی آن زمان در معرض نمایش عموم قرار دارد.

کاخ سعد اباد در تور تهرانگردی

 

کاخ نیاوران
مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ نیاوران از شش موزه تشکیل شده که در باغی به مساحت ۵ هکتار واقع شده است. کاخ نیاوران، اقامتگاه اصلی شاه و خانواده‌اش در دهه اخیر حکومت آن‌ها بوده. فرش‌های باشکوه و لباس‌های شیک بیش از هر چیز قابل توجه است. در جای دیگر، دوران کودکی احمدشاه و زندگی او در معرض نمایش قرار گرفته است.

کاخ نیاوران در تهرانگردی

 

موزه‌های تهران


موزه جواهرات
موزه جواهرات ملی که در ساختمان زیرزمین بانک مرکزی ایران واقع شده شامل مجموعه بی نظیری از سنگ‌های قیمتی، تاج و دیگر جواهرات متعلق به پادشاهان صفوی، قاجار و پهلوی است. از جواهرات بسیار ارزشمند این گنجینه می توان تخت طاووس و الماس دریا نور را نام برد.

موزه جواهرات تهران


موزه هنرهای معاصر
موزه هنرهای معاصر ایران شامل مجموعه ای از نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی است که از سال ۱۹۷۹ در این مجموعه جمع آوری شده و در معرض نمایش قرار گرفته است. آثار هنرمندانی از اروپا و آمریکا و ایران چون مونتی و سهراب سپهری در این موزه به نمایش گذاشته شده است. طراحی این موزه توسط کامران دیبا انجام شده که خود به خاطر سبک معماری اش قابل تحسین است.

موزه هنرهای معاصر


موزه آبگینه
موزه آبگینه و سفالینه‌های‌ ایران در تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک 55 واقع شده است. موزه آبگینه و سفالینه‌های‌ ایران، موزه تخصصی شیشه و سفال است. این ساختمان که در باغی به وسعت بالغ بر 7 هزار مترمربع قرار دارد و در دو طبقه و 5 تالار ساخته شده است‌. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی قرار دارد.

موزه ابگینه تهران


موزه ملی ایران
موزه ملی ایران شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزه ایران باستان (تاریخ تاسیس 1316 هجری شمسی) و موزه دوره اسلامی (تاریخ تاسیس ۱۳۷۵ هجری شمسی) است هم اکنون موزه ملی ایران سیزده بخش مختلف شامل بخش‌های پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، مهر و سکه، مرمت، بخش کتیبه‌ها، کتابخانه و مرکز اسناد، پژوهشی تاریخ هنر ایران، پژوهشی تاریخ تمدن ملل، عکاسی، روابط عمومی و روابط بین الملل و پایگاه اطلاع رسانی و حفاظت فیزیکی را در برمی‌گیرد، که در طی سالیان متمادی در فضای داخلی موزه ملی ایران راه اندازی شده است.

موزه ملی  تهران

ساخت این موزه در ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۱۳ خورشیدی به دستور رضا شاه توسط معمار فرانسوی، آندره گُدار، شروع شد. ساختمان موزه در سال ۱۳۱۶ به اتمام رسید و موزه برای بازدید عموم افتتاح شد.
موزه ملی ایران با قدمتی حدود هشتاد سال، نه تنها بزرگترین موزه باستان شناسی و تاریخ ایران است، بلکه این موزه در فرهنگ موزه داری ایران به عنوان موزه مادر محسوب می‌شود.

 

پارک‌ها و بوستان‌ها


پارک آب و آتش
یکی از بهترین گزینه‌های گردشگری در تهران که برای همه قشرهای سنین مناسب به شمار می‌آید پارک آب و آتش است. این پارک مسیرهای متنوعی برای قدم زدن دارد و برای اوقات خوشی را فراهم می‌آورد. همچنین چشم اندازهای زیبا و هوای مطبوع این پارک قطعا قرارهای دوستانه شما را برای شما خاطره انگیز خواهد کرد. هم چنین وجود امکانات رفاهی مناسب در این پارک جای کمترین نگرانی را برای شما باقی نمی‌گذارد.

پارک اب و اتش در تور تهرانگردی

 

پل طبیعت
پل طبیعت تهران یک پل دو طبقه پیاده‌رو و غیرخودرویی است که در عباس‌آباد تهران قرار دارد. این پل از عرض بزرگراه مدرس می‌گذرد و بوستان‌های طالقانی در شرق و آب و آتش در غرب را به هم متصل می‌کند. معمار و طراح این پل گروه «سازه‌های پارچه‌ای دیبا» (لیلا عراقیان و علیرضا بهزادی) است.

پل طبیعت در تهران

 

برج‌ها

برج میلاد
برج میلاد با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازه بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی‌ برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. درون این برج فودکورت، سینما سه بعدی، فروشگاه و … وجود دارد که جذابیت بالایی برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد.

برج میلاد تهران

 

برج آزادی
برج آزادی  اصلی‌ترین و یکی از نمادهای شهر تهران است و تقریباً در همه جای دنیا ایران را با این نماد می‌شناسند و در سال ۱۳۴۹ خورشیدی، توسط حسین امانت، معمار ایرانی ساخته شد. معماری برج، تلفیقی از معماری هخامنشی، معماری ساسانی و معماری اسلامی است. در محوطه زیرین برج، چندین تالار نمایش، نگارخانه، کتابخانه و موزه قرار دارد.

برج آزادی نماد شهر تهران

مدیر سایت
  مدیر سایت