سفرهای آفرود

1398/05/07

تورهای آفرود، سفرهایی هستند  که در شرایطی سخت و هیجان انگیز و همراه با ماشین‌های مخصوص آفرود و معمولا در دل طبیعت انجام می‌شوند.

آفرود سبکی از رانندگی است که مخصوص شرایط سخت و خارج از جاده می‌باشد. در این نوع رانندگی به ماشین‌های دو دیفرانسیل و یا وسایلی از قبیل موتور‌های مخصوص آفرود نیاز می‌باشد. آفرود معمولا در مسیرهایی مانند مسیر گلی جنگل‌ها، مسیر‌های برفی و مسیرهای کویری در میان تپه‌های شنی انجام می‌گیرد.
آفرود و یا رانندگی خارج از جاده که بیشتر رانندگی بیابانی را در ذهن تداعی می‌کند، از جمله برنامه‌هایی است که تاریخچه آن را می‌توان در مسابقات اتوموبیل‌رانی جستجو کرد. 
آفرود را در یک دسته بندی کلی می‌توان به دو نوع آفرود ورزشی و آفرود طبیعت گردی تقسیم‌بندی کرد.

رواج ورزش آفرود، شاخه‌ای جدید به گردشگری اضافه کرد که به طبع از زیر شاخه‌های طبیعت گردی به حساب می‌آید و ویژگی‌های سفر در طبیعت، همزمان با هیجان ویژه در آفرود را به طور یکجا در بر دارد. آفرودرها را می‌توان عاشقان طبیعت نامید و باید گفت که جنبه طبیعت گردی برای بسیاری از آفرودرها بر جنبه ورزشی آن غالب است.
در این برنامه‌ها عموماً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده شده تا توانایی‌های خاصی نظیر قدرت، سرعت، توانایی حفظ تعادل و… را نیز داشته باشد. توانایی‌ راننده در کنترل و هدایت خودرو در مسیرهای صعب العبور نیز در کنار خودرو و تجهیزات مناسب، یکی از ملزومات این نوع از سفر است.
ماشین‌های مخصوص آفرود این امکان را به شما می‌دهند تا پا به مکان‌هایی بگذارید که دسترسی به آن‌ها در شرایط عادی امکان‌پذیر نیست. لذت آفرود فقط به رانندگی با ماشین‌های قدرتمند نیست، بلکه به شما این شانس را می‌دهد که از دل جنگل‌های انبوه، دشت‌های زیبا و از میان کویر‌های شگفت انگیز عبور کنید و تبدیل به یک طبیعت گرد حرفه‌ای شوید.

بکر بودن مسیرهای اجرای برنامه از یکسو و امکان آسیب رسانی خودروها به طبیعت نظیر تخریب پوشش گیاهی، فرسایش خاک و… نکاتی است که حساسیت این نوع برنامه‌ها را به شدت افزایش می‌دهد. به طوریکه یک برنامه طبیعت گردی با هدف حفظ محیط زیست می‌تواند به یک برنامه مخرب محیط زیست تبدیل شود، لذا در طراحی چنین برنامه‌هایی، توجه خاص به طراحی، حفاظت از طبیعت و همکاری رانندگان و مجریان دوستدار طبیعت بسیار مهم ‌می‌باشد.

 

تجهیزات سفرهای آفرود
تورها و سفرهای آفرود با ماشین‌های دو دیفرانسیل و شاسی بلند و رانندگان مجرب اجرا می‌شوند و هدف آن‌ها هیجان، لذتِ سواری و بازدید گردشگر از نقاط بکر طبیعت است تا بتوان تجربه‌ای متفاوت از بازدید طبیعت و حتی حیات وحش داشت، زیرا ممکن است لحظات خاص و یا موقعیت‌های یکتایی را تجربه کنیم.
رانندگی در آفرود نیازمند شرایطی از جمله داشتن خودروی مناسب، قدرت بدنی مناسب، قدرت تمرکز و تصمیم گیری و دانش فنی می‌باشد.

معمولا ماشین‌های دو دیفرانسیلی که در کشور برای سفرهای آفرود از آن‌ها استفاده می‌شود، شامل ماشین‌های خانواده جیپ، لندروور، تویوتا و.... می‌باشد.
اما در تورهای آفرود که این روزها در صنعت گردشگری کشور رو به رشد و رواج هستند، اغلب از خودروهایی استفاده می‌شود که از طراحی آن‌ها سال‌ها می‌گذرد ولی توسط خودروسازهای داخلی به روز شده و با مدل‌های امروزی در بازار به فروش می‌رسند، نظیر پاژن و یا همان خودروهای قدیمی‌ مثل پاترول، پاجرو، رنجرور و… یا توسط صاحبانشان با تعویض قطعات اصلی و تاثیرگذار در آفرود به روز شده و با افزودن قطعاتی کمکی مثل وینچ، رول بار و… برای حضور در بیابان‌ها و کویرها بهینه سازی شده است.

 

مکان و زمان برگزاری تورهای آفرود
در نیمه اول سال بسیاری از بخش‌های ایران، مثل تالاب‌ها، پارک‌های ملی، مناطق کوهستانی و جنگل‌ها و مسیر‌های صعب العبور هدف برگزاری تورهای سافاری و آفرود خواهند بود.

در نیمه دوم سال، علاوه بر مناطق ذکر شده، کویر‌های زیبای ایران هم تبدیل به مقصد تورهای آفرود می‌شوند و بر کسی پوشیده نیست که بازدید از کویر با هیجان آفرود، تجربه بسیار به یاد ماندنی و زیبایی را برای گردشگر خلق می‌کند.

 

مسابقات آفرود
مسابقات آفرود در ایران طرفداران زیادی دارد و می‌توان گفت که کلاس بندی مسابقات و کیفیت کار رانندگان و ماشین‌های آنان چیزی کم از مسابقات جهانی ندارد.
در کشور ایران با توجه به پتانسیلی که در زمینه گردشگری و طبیعت گردی وجود دارد، بسیاری از جوانان از تمامی‌ اقشار به سمت این ورزش پر هیجان روی آورده‌اند.

همچنین در این رشته، هرساله مسابقاتی میان تیم‌های شهرستان‌های مختلف در کلاس‌های ۴و۶ و۸ سیلندر و آزاد برگزار می‌شود.
استقبال شرکت کنندگان از بعضی از این مسابقات که در مسیرهای دشواری همچون گل، کویر، کوهستان‌ها و… برگزاری می‌شود، به رونق این نوع از مسابقات انجامیده است و با توجه به زیبایی و بکر بودن مسیر برگزاری این مسابقات، مورد توجه گردشگران نیز واقع شده است.

 

نکات ایمنی مربوط به تورهای آفرود

  • بهتر است قبل از شروع سفر خود، حتما از چگونگی استفاده از قطعات یدکی برای خودروی خود، اطلاعات کامل کسب کنید.
  • نسبت به کنترل ماشین خود آگاهی کامل داشته باشید.
  • ابعاد و وزن خودروی آفرود خود و زاویه‌های احتمالی آن با زمین را بدانید تا بتوانید مسیر مناسب‌تر و امن‌تری را برای سفر خود انتخاب کنید.
  • توجه به این نکته که ممکن است در طول مسیر مجبور به عبور از رودخانه باشید، بسیار ضروری است.
  • در سفرهای آفرود حتما یک جعبه کمک‌های اولیه همراه خود داشته باشید.
  • قبل از شروع سفر، حتما شرایط آب و هوایی مسیر و مقصد خود را بررسی کنید.

 

تجربه نشان داده است که برای شرکت در یک تور آفرود داشتن علاقه کافی نمی‌باشد و مسافر شرکت کننده باید در چنین برنامه‌هایی از صبر و حوصله زیادی برخوردار باشد، زیرا با وجود تجهیزات ذکر شده، اتفاقاتی نظیر گیر کردن خودروها در شن یا گل، چپ شدن آن‌ها، تغییر مسیرهای اجباری و بسیار از اتفاقات غیرقابل پیش بینی، جزء جدا نشدنی تورهای ماجراجویانه سافاری و آفرود می‌باشد و حل این اتفاقات پیش بینی نشده و عادی سازی برنامه، علاوه بر تجربه مجریان تور، نیازمند زمان بسیار می‌باشد.

علاوه بر این ماهیت برنامه‌های طبیعت گردی با خودروهای دویفرانسیل به دلیل صعب العبور بودن مسیر دارای هیجان و حتی ترس بسیار است که در بسیاری از اوقات بیشتر از تصور قبلی مسافر می‌باشد و شاید بهتر باشد مفهوم این جمله را در بار معنایی کلمه ماجراجویانه و ارتباط آن با خطر، هیجان و آدرنالین جستجو کرد. پس پیشنهاد می‌کنیم در صورت نداشتن صبر و حوصله کافی و یا وجود نارسایی‌های قلبی، از شرکت در برنامه‌های ماجراجویانه خودداری نمایید.

همچنین با توجه به آسیب پذیر بودن برخورد ما با طبیعت در اینگونه تورها، رعایت اصول زیست محیطی نیاز به سختگیری بیشتری خواهد داشت.

مدیر سایت
  مدیر سایت