روستای سیبان‌دره

1398/05/08

سیبان‌دره یکی از روستاهای بسیار بکر و زیبای ایران است که در منطقه‌ای کوهستانی و در شهرستان ساوجبلاغ واقع شده است.

سیبان‌دره را میتوان ازروستاهای کهن بخش چندار از شهرستان پیشینه دارِ شهرستان ساوجبلاغ دانست که درانتهای جاده فرعی ورده (امامزاده عبدالقهار) از جاده اصلی برغان واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۷۹۰ متر می‌باشد.
سیبان دره منطقه‌ای است کوهستانی که دو رشته کوه با دیواره‌های صخره ای زیبا دو طرف شرق و غرب آن را احاطه نموده است.


آب و هوای سیبان‌دره در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است. رودخانه هزاربند از غرب روستا گذشته و پس از عبور از روستای ورده، به رودخانه برغان منتهی می‌گردد. این روستا دارای چندین آبشار زیبا است که این آبشار‌ها به ارتفاع ۶ متر می‌رسد. سیبان‌دره در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه نمونه گردشگری از سوی هیئت دولت تصویب گردید.


بافت روستای سیبان دره متشکل از ساختمان‌های قدیمی‌ و سنتی است که در سراشیبی‌های کوه، از مصالح طبیعی (خشت وسنگ) ساخته شده است. این روستا حدود ۳۲۴ نفر (۱۱۱ خانوار) جمعیت دارد. و در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه نمونه گردشگری از سوی هیئت دولت تصویب گردید. فعالیت اصلی مردم روستا، کشاورزی و دامداری است و عمده محصولات‌شان را گردو، توت و آلبالو تشکیل می‌دهد. در این روستا درروزهای شهادت معصومین و ائمه مراسم تعزیه برگزار می‌گردد. جوانان این روستا تعزیه خوانی را از گذشتگان خود به ارث برده‌اند.

 

مسیر رسیدن به سیبان‌دره
در جاده سیبان‌دره، حدود 1 کیلومتر قبل از روستا یک نگهبانی وجود دارد. در این نقطه پس از پرداخت هزینه ورودی می‌توانید با خودروی خود وارد شوید (ورود مینی بوس و میدل باس و اتوبوس به داخل روستا ممنوع است). پس از عبور از نگهبانی، می‌توانید خودروی خود را در پارکینگ ابتدای روستا پارک کنید. پس از پارک خودرو با حدود 5 دقیقه پیاده روی به پل و مرکز روستا می‌رسید. پس از عبور از پل دو مسیر برای رودخانه نوردی وجود دارد:

- مسیر عمومی‌(مسیر رودخانه): پس از عبور از پل در سمت چپ مسیر و با گذر از کوچه ای، حدود 200 متر جلوتر وارد مسیر رودخانه می‌شوید. مسیر تا حدود نیم ساعت اول ترکیب خشکی و آب و سپس کاملا از داخل آب ادامه دارد و در آخر به آبشار می‌رسد. (حدود 1 تا 1.5 ساعت از روستا). در صورتیکه قصد ادامه مسیر را دارید باید از راهی که سمت چپ آبشار است خود را به بالای آبشار برسانید.

- مسیر خشکی: پس از عبور از پل، مسیر را مستقیم ادامه داده و 100 متر بالاتر از جلوی رستوران‌ها در سمت چپ مسیر و سپس در سمت راست، وارد پاکوبی می‌شوید که از بالا و سمت راست رودخانه ادامه دارد. اگر از این مسیر وارد شوید، می‌توانید حدود نیم ساعت در خشکی راه رفته و سپس وارد آب شوید و یا حتی حدود یک ساعت تا بالای آبشار از خشکی ادامه دهید و سپس وارد رودخانه شوید. برای این مسیر ممکن است نیاز به راهنما و یا استفاده از جی پی اس داشته باشید.

 

نکات مهم

  • روستا دارای امکاناتی از قبیل: سرویس بهداشتی، آنتن‌دهی موبایل و سوپرمارکت می‌باشد. در مسیر رودخانه نیز یکی دو باغچه، آب و تنقلات اولیه را عرضه می‌کنند.
  • آنتن همراه اول فقط داخل روستا و تا حدود 1 کیلومتر پس از آن برقرار بوده و سپس قطع می‌شود. همچنین در صورت قطعی برق، آنتن نیز قطع می‌شود.
  • داخل روستا و در طول مسیر، کنار رودخانه مغازه و دکه‌هایی جهت خرید مایحتاج، آب، چای و غیره وجود دارد.
  • به فاصله حدود 5 تا 10 دقیقه در مسیر رودخانه پس از روستا، مکانی برای اتراق و حتی برپایی چادر وجود دارد.
مدیر سایت
  مدیر سایت