گشت و گذار در آتن، پایتخت یونان

1398/05/16

جاذبه‌‌های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوان در کنار دریای خوش رنگ مدیترانه، سبب شده است که سالانه گردشگران زیادی آتن را به عنوان یک مقصد توریستی جذاب انتخاب کنند. آتن را می‌توان اولین پایتخت فرهنگی اروپا دانست.

جاذبه‌‌های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوان در کنار دریای خوش رنگ مدیترانه، سبب شده است که سالانه گردشگران زیادی آتن را به عنوان یک مقصد توریستی جذاب انتخاب کنند. آتن را می‌توان اولین پایتخت فرهنگی اروپا دانست.
تاریخ سکونت انسان‌ها در آتن به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد، آتن را می‌توانیم یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا بنامیم.
شهر آتن مساحتی برابر با ۳۹ کیلومتر مربع داراست و جمعیت آن مطابق با آخرین آمار سرشماری که انجام شده، حدود ۴ میلیون نفر بوده است. شهر آتن در جنوب جلگه مرکزی آتیک واقع شده و نهرهای کوهستانی کفیسوس و ایلیسوس در آن جریان دارند. البته شاید برایتان جالب باشد که بدانید فضای سبز شهر آتن کمتر از هر پایتخت اروپایی دیگر و حدود چهار درصد و آلودگی صوتی و آلودگی هوای آن نیز بسیار شدید است.
آب و هوای آتن در بیشتر زمان سال گرم و معتدل است اما با رسیدن فصل پاییز چند درجه‌ای هوا رو به سردی می‌رود. اگر در این زمان آنجا هستید گاهی انتظار بارندگی زیادی را داشته باشید.

 

تاریخچه شهر آتن
نام این شهر تاریخی از آتنا، ایزد بانوی خرد و جنگ و الهه نگهبان این شهر گرفته‌شده است. شهر آتن، پایتخت یونان در نزدیکی خلیج در دشت آتی از شهرهای مهم تاریخی جهان باستان و مرکز دانش و فلسفه و ادب قرار گرفته بود.

تاریخ آتن پر از افسانه‌های بسیار است، اما از قرن هفتم قبل از میلاد وضع تاریخی آن روشن است. در سال ۶۸۳ قبل از میلاد سلطنت موروثی آن برچیده شد و تا سال ۵۹۴ قبل از میلاد سن و آدخون‌ها به آن حکومت کردند و از آن به بعد تا سال ۵۱۰ قبل از میلاد در دست جباران و از آن پس دارای حکومت دموکراسی بود. در سال ۴۰۴ قبل از میلاد این شهر به چنگ اسپارت‌ها و آنگاه به تصرف فیلیپ و اسکندر مقدونی در آمد
در دوران عظمت حکومت روم، آتن یکی از ایالات روم بشمار می‌رفت و هر چه آتنی‌ها کوشیدند که عظمت آتن را بازیابند موفق نشدند. بااین‌حال نفوذ معنوی و علمی‌ آتن بر روم بیشتر بود، چنانچه این نفوذ حتی در زمان امپراتوری بیزانس رو به افزایش بود چون دولت بیزانس سقوط کرد آتن به دست یکی از اشراف فرانسه افتاد و بالاخره در قرن ۱۴ میلادی و اوایل قرن ۱۵ یکی از خاندان‌های اشرافی فلورانس بر آتن حکومت می‌کردند و آتن تا حدی رو به رونق و ترقی بود که در سال ۱۴۵۸ به چنگ دولت عثمانی افتاد و پیشرفت‌‌هایی که نصیب آتن شده بود از میان رفت و این شهر رو به انحطاط رفت ولی سپس یونان استقلال یافت و آتن پایتخت یونان گردید و روزبه‌ روز به ترقی و رونقش افزوده شد و کارخانه‌‌های جدید در آن به کار افتاد.

 

جاذبه‌های توریستی آتن

آکروپلیس
آکروپولیس مهم‌ترین منطقه باستانی دنیای غرب و البته مشهورترین دیدنی آتن است. آکروپلیس به معنی شهر بالا دست، در واقع تپه ایست بزرگ در مرکز شهر که قدیمی‌ترین ویرانه‌های باستانی دنیا را در خود جای داده و پر از پیکره‌ها و تندیس‌ها، برج‌ها و ستون‌ها، پرستشگاه‌ها و محوطه‌های تئاتر است که هر کدام شاهکاری از معماری یونان باستان‌اند.

آکروپلیس در اتن

در سفر به آتن و گشت‌زنی در اطراف مجموعه آکروپلیس، منطقه‌ای به نام پلاکا را خواهید دید که کلیساهای قدیمی ‌و بناهای کلاسیک، فروشگاه‌ها، رستوران‌های محلی و کافه‌ها را در خود جا داده است. در این منطقه علاوه بر دیدن بناهای اطراف‌تان پیشنهاد می‌کنیم سری هم به فروشگاه‌ها بزنید، بعد از آن در این رستوران‌های خوشمزه‌ترین و خوش‌رنگ‌ترین غذاهای اصیل یونانی را می‌توانید امتحان کنید.

 

پارتنون
پارتنون یا معبد خدای آتنا، ویرانه‌ای‌ شگفت‌انگیز و یکی از گنجینه‌های باستانی یونان در آکروپولیس است که به خاطر ستون‌های عظیم مرمری‌اش شهرت دارد. در همان نگاه اول می‌توانید تناسب بی‌نظیر این ستون‌ها را ببینید. مجسمه‌های پارتنون بهترین نمونه‌های هنر یونان و سمبلی از یونان کلاسیک و دموکراسی آتن هستند.

پارتنون در آتن

 


موزه باستان‌شناسی آتن
موزه باستان‌شناسی آتن یکی از مهم‌ترین موزه های دنیاست که مهم‌ترین آثار باستانی یونان را در خودش جای داده: مجسمه‌های آنتیک، جواهرات، موزائیک‌ها و آثار هنری دیگر متعلق به قبایل رومی که دیدنشان ساعت‌ها وقت می‌برد و همه با ترتیب زمانی دقیق نمایش داده شده‌اند. در این موزه همچنین می‌توانید اولین نسخه‌های متون فلسفی و اولین نمایشنامه‌های تاریخ را از نزدیک می‌بینید.

موزه باستانشناسی اتن


میدان سینتاگما
در مرکز شهر آتن میدانی به نام سینتاگما وجود دارد که به تمامی نقاط شهر راه دارد. اطراف این میدان پر از هتل‌ و مهمانخانه است، ساختمان مجلس نیز در این منطقه قرار گرفته و بیشتر جشن‌ها و مراسم در این میدان برگزار می‌شود. این میدان در گذشته‌های دور به باغ اندیشه‌ها معروف بوده و برخی فیلسوفان و اندیشمندان از جمله ارسوط به اینجا می‌آمدند.

میدان سینتاگما در اتن

 

دماغه ‌سونیون و معبد پوزئیدون
دماغه‌ سونیون هزاران سال پیش مکان انتظار کشیدن افراد منتظر خبر از مسافران دریا بود. از طرفی معبد پوزئیدون که به نام فرامانروای دریاها معروف است، نیز همینجا قرار دارد. محبوبیت اینجا به قدری است که هومر بارها در داستان اودیسه از آن نام برده است.

معبد پوزیدون در اتن


آگورا
یکی دیگر از مکان‌های دیدنی آتن آگورا است. آگورا به‌معنای بازار، مرکز اصلی فعالیت‌های روزمره در یونان باستان بوده‌ است. در زبان یونانی آگورا یعنی «محل گردهم‌آیی». این واژه برای این به این قسمت از شهر اطلاق شده است که در این‌جا مردم جمع می‌شدند و حرف می‌زدند. همچنین در آگورا، اجراهای تئاتر و رویدادهای ورزشی هم برگزار می‌شده است. یکی از قسمت‌های جالب آگورا استوئا (Stoa) یا «ایوان سرپوشیده» به طول ۱۸ متر است که محل دادگاه حاکم زمانه بوده‌ است و تاریخش به قرن ششم پیش از میلاد بازمی‌گردد. محاکمه‌ سقراط در سال ۳۹۹ قبل از میلاد در این محل انجام شده است.

آگورا در آتن

 

کلیسای حواریون مقدس
این کلیسا تنها بنای باقیمانده از حفر حوزه آگورا، برای یافتن اشیاء باستانی منطقه است. تاریخ این‌جا به قرن دهم بازمی‌گردد. این بنا در کنار نیمفایون (Nymphaion) مدرسه ارسطو قرار دارد. در ورودی کلیسا، خط کوفی و سنگ‌تراشی‌های زیبایی قابل مشاهده است. طبق شیوه بیزانسی معماری، سالن اصلی کلیسا با چهار ستون اصلی احاطه شده‌ است.

کلیسای حواریون مقدس در آتن

 


تئاتر دیونیسوس
بازدید از تئاتر دیونیسوس را نباید از دست بدهید. این مکان قدیمی‌ترین تئاتر آتن با ظرفیت 17000 نفر است. بسیاری از تراژدی‌ها و کمدی‌های معروف یونان در روی صحنه این تئاتر رقم خورده‌اند. ساختمان این تئاتر ۶ قرن قبل از میلاد مسیح ساخته و در صخره‌ای در آکروپلیس کنده کاری شده است.

تئاتر دیونیسوس در آتن

 

ارختئوم
ارختئوم سازه‌ای شگفت انگیز و خیره کننده از مرمر خالص است که در آکروپلیس قرار دارد و یکی از قطعات افسانه ای معماری یونان است. ساخت این بنا به سال ۳۵۲۱ قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و در کنار تاریخ آن، ۶ بانویی که در ظاهر این بنا هستند و انگار بخشی از این بنا را نگه داشته اند واقعا خارق العاده است.

ارختئوم در آتن

 

خورد و خوراک در آتن
غذاهای یونانی بسیار خوش طعم و متنوع بوده و از طبع و سلیقه ایرانی‌ها دور نیستند.

غذای سنتی یونان
موساکا یکی از غذاهای سنتی یونانی است که باید حتما آن را امتحان کنید. موساکا در واقع به مانند لازانیا که لایه لایه با گوشت و پنیر پر می‌شود، می‌ماند و به این صورت است که بعد از هر لایه بادمجان مقداری از مواد گوشت چرخ کرده که با ادویه‌های معطر و خوش‌بو پخته شده است ریخته می‌شود و سپس پنیر بر روی هر لایه قرار می‌گیرد و به همین صورت تا لایه آخر این مراحل تکرار می‌گردد. سطح رویی با سس «بشامل» که یک سس کرمی خوشمزه است و از کره، آرد، شیر، نمک و مقدار خیلی کمی جوزهندی تشکیل شده پوشیده می‌شود و سپس پس از پختن آماده خوردن است.
ساندویچ سوولاکی یک غذای بسیار سریع و خوشمزه است که در آن، گوشت به شکل همان کباب ترکی خودمان طبخ و در نان مخصوص پیتا گذاشته می‌شود، با این ساندویچ، تسازیکی نیز سرو می‌شود. تسازیکی یک پیش غذای یونانی و ترکیبی از ماست و خیار با سیر است.
برای صبحانه در کنار صبحانه‌های مفصلی که هتل‌ها ارائه می‌دهند پنیر فتا که به پنیر یونانی هم معروف است را نوش جان کنید، یونانی‌ها از این پنیر در سالادهایشان بسیار استفاده می‌کنند.
در آتن و شهرهای دیگر یونان غذاهای تازه و متنوع دریایی از جمله انواع ماهی، صدف، هشت پا، خرچنگ و... را نیز می‌توانید امتحان کنید.مدیر سایت
  مدیر سایت