بازدید از دریاچه الندان

1398/07/30

یکی از مقاصد جذاب برای سفری کوتاه و تجدید روحیه، دریاچه الندان در شمال کشور است. برای اطلاعات بیشتر درباره این مقصد جذاب گردشگری، همراه تیشتر تراول باشید.

یکی از مقاصد جذاب برای سفری کوتاه و تجدید روحیه، دریاچه الندان در شمال کشور است. برای اطلاعات بیشتر درباره این مقصد جذاب گردشگری، همراه تیشتر تراول باشید.

 

معرفی دریاچه الندان

دریاچه الندان یا آبندان پله با مساحت ۱۷ هکتار که در هنگام بارندگی به ۳۰ هکتار می‌رسد، در روستای الندان بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری واقع شده است. این اثر طبیعی با قدمت کواترنری به شماره ۲۶۳، ۲۳ آبان ماه ۹۴ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

فاصلهٔ تقریبی این دریاچه از شهر ساری ۷۰ کیلومتر و در مسیر جادهٔ ساری-سمنان می‌باشد که در بلندای ۱۳۰۰ متری از تراز دریا قرار دارد.

آب این دریاچه فقط از طریق نزولات آسمانی تامین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به سمت آن جریان ندارد. پیرامون دریاچه را جنگل‌های پهن‌برگ فرا گرفته که در بهار رویشگاه گل بنفشه و الزی (پیازچه‌ی وحشی) و گونه‌های سبزی‌های خوش رایحه و دارویی است. در پاییز درختچه‌های ازگیل و ولیک و تلکا محصول می‌دهند.

 

بهترین زمان سفر به دریاچه الندان

به طور کلی عموم مردم برای رفتن به شمال کشور فصل‌های بهار و تابستان را انتخاب می‌کنند. زیرا بارندگی کمی‌کمتر بوده و هوا به طور محسوسی مناسب‌تر می‌باشد. دریاچه الندان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما پیشنهاد ما به شما بازدید از دریاچه الندان در فصل پاییز است. زیرا در این فصل نیز زیبایی‌های بسیار زیاد این دریاچه افراد زیادی را به خود جذب می‌کند.

در مجموع می‌توان گفت بهترین زمان برای سفر به دریاچه الندان بیشتر به روحیه خودتان بستگی دارد و الندان در هر زمان زیبایی‌هایی برای ارائه خواهد داشت.

 

جاذبه‌های دریاچه الندان

از جاذبه‌های گردشگری دریاچه‌ی الندان می‌توان به اندون، رودخانه‌ی لاک بار، قله ازنی، آب‌بندان پله، مار قله، افروشونه و چاه‌های جنگل‌های ازنی- جنگل‌های انبوه پله‌ای و درنهایت قله زیبای ازنی اشاره کرد.

در فصولی که بارندگی در این منطقه زیاد است وسعت این دریاچه به چیزی حدود ۳۰ هکتار می‌رسد. در فصل زمستان پرندگانی هم‌چون اردک‌های وحشی در دریاچه‌ی الندان سکونت دارند و هم‌چنین تعداد زیادی ماهی‌ در این دریاچه یافت می‌شوند که همین امر باعث افزایش و توسعه‌ی ماهی‌گیری در این منطقه شده است.

در فاصله‌ کمی‌ از این دریاچه، رودخانه جاری است و آب این رودخانه قابل شرب است؛ زیرا در این محل سکونت‌گاه انسانی وجود ندارد که باعث آلودگی آب شود. در مجاورت آب‌بندان پله، درختچه‌های ولیک و ازگیلی هستند که برای گردشگران و مهمانان جذابیت دارند.

شکل قرارگیری دریاچه‌ الندان و نوع خاک آن منطقه باعث شده است در تمامی‌فصول، حتی زمانی که بارندگی اندک است آب برف و باران به آن سمت جریان یابد. هم‌چنین ازآن‌جاکه خاک این منطقه نفوذناپذیر است ماندگاری آب در دریاچه‌ی الندان افزایش‌یافته است. در فصل بهار در مجاورت این دریاچه شاهد سبزی‌های دارویی و معطری هم‌چون گل بنفشه و پیازچه وحشی خواهید بود.

 

امکانات موجود در دریاچه الندان

از مهم‌ترین امکانات موجود در این منطقه می‌توان به امکاناتی همچون دستشویی، قایق موتوری و پدالی اشاره کرد. پس می‌توان گفت یکی از تفریحات موجود در این دریاچه قایق‌سواری می‌باشد. البته گاهی اوقات گردشگران در این محل به ماهی‌گیری نیز می‌پردازند.

 

چطور به دریاچه الندان برویم؟

برای رسیدن به دریاچه الندان می‌توانید از جاده فیروزکوه به ساری رفته و سپس به جاده کیاسر بروید. خروجی جاده الندان در 5 کیلومتری کیاسر قرار دارد. اما بهترین مسیر برای رسیدن به دریاچه الندان استفاده از مسیرهای فرعی به علت همجواری با زیبایی‌های طبیعی می‌باشد.

همچنین می‌توانید با اتوبوس‌ها و مینی بوس‌هایی که در جاده ساری سمنان تردد می‌کنند به جاده الندان برسید. و یا به کیاسر رفته و یک تاکسی به مقصد الندان کرایه نمایید.

مدیر سایت
  مدیر سایت