فستیوال های جالب فرانسه

1400/04/26

در کشور فرانسه فستیوال‌های بسیاری برگزار می‌گردد که در میان مردم فرانسه وگردشگران از محبوبیت بالایی برخوردارند.

چند مورد از بهترین و پر طرفدار‌ترین فستیوال‌های فرانسه را در ادامه معرفی خواهیم کرد، با ما همراه باشید:

1.فستیوال فیلم کن

فستیوال فیلم کن

زمان برگذاری: اکثرا در ماه می(اردیبهشت و خرداد)

فستیوال فیلم کن در فرانسه جزو یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌ها در صنعت فیلم است. این فستیوالِ سالانه که عاشقان سینما از سراسر دنیا را به دهکده‌ای کوچک می‌کشاند، نام کن را در جهان به شهرت رساند. چهره‌های مشهور صنعت فیلم‌سازی نظیر هالیوود در کن حضور می‌یابند و همین امر سبب درخشیدن کن از نگاه مردم جهان در زمینه‌ی مد، رسانه و سینما شده است.

2.روز باستیل

روز باستیل

زمان برگذاری: 14 جولای(23 تیر)

یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های ملی فرانسه، روز باستیل است. این روز هرساله به مناسبت اشغال زندان باستیل توسط شورشیان در اواخر قرن هفدهم و در دوران اوج انقلاب فرانسه جشن گرفته می‌شود. روز باستیل یک تعطیلی ملی است که در تمام نقاط فرانسه با شور و اشتیاق جشن گرفته می‌شود، با این‌حال، پاریس شاهد جشن‌های بیشتری از نزدیک است. خیابان‌ها به محلی برای برگزاری رژه‌های نظامی تبدیل می‌شوند و پایان روزها با مراسم باشکوه آتش‌بازی همراه است؛ بنابراین تماشای شهر از بالای برج ایفل در این ایام حال و هوای متفاوتی دارد.

3.کارناوال نیس

کارناوال نیس

زمان برگذاری: فوریه (حوالی بهمن)

کارناوال نیس در کشور فرانسه هر ساله با موضوع متفاوتی با سال گذشته برگزار می‌گردد که ممکن است این موضوع، موضوع سیاسی باشد.

در کارناوال شاد و پر شور نیس، مجسمه‌های غول پیکری ساخته شده است تا بتوانند در شهر با آنها رژه بروند و با اجرای موسیقی و حرکت دادن گل‌ها و شادی و هیجان همراهی کنند. به دلیل فضای شادی که دارد، نیس یکی از فستیوال‌های دوست داشتنی گردشگران هم می‌باشد.

در این کارناوال، مجسمه‌های بزرگی از جنس کاغذ فشرده ساخته می‌شوند و با آنها رژه برگزار می‌گردد.

این مجسمه‌ها بر روی چرخ‌های بزرگی قرار گرفته‌اند و راه خود را از میان جمعیت باز می‌کنند و در میان مردم به نمایش گذاشته می‌شوند. روی دو طرف این مجسمه‌ها چرخ های سیاری قرار گرفته است که شاخه گل های تازه را به طرف جمعیت پرتاب می‌کند.

4.جشنواره روز موسیقی

جشنواره روز موسیقی

زمان برگذاری: 21 ژوئن(31 خرداد)

فستیوال موسیقی در فرانسه به روز موسیقی معروف است و این فستیوال یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای موزیکال این کشور می باشد. در این فستیوال بسیاری از نوازندگان و علاقه‌مندان به هر نوع سبک موسیقی به‌منظور اعلام پایان انقلاب تابستانی دورهم جمع می‌شوند. مشهورترین کنسرت‌های فستیوال موسیقی در مکان‌هایی چون لوور، باغ تویلری یا امتداد رود سن برگزار می‌شوند. بهترین قسمت آن این است که تمامی کنسرت‌ها رایگان هستند.

5.فستیوال تور دو فرانس

فستیوال تور دو فرانس

زمان برگذاری: جولای(حوالی تیر)

مسابقه تور دو فرانس معتبرترین مسابقات دوچرخه سواری در دنیاست که هر سال تابستان برگزار می شود.

تور فرانسه از سال 1903 تا به حال بطور سالانه برگذار شده و این رویداد به عنوان رویداد ورزشی معتبر در سراسر جهان شناخته می‌شود.

مسیر مسابقه هر سال تغییر می‌کند ولی بعضی از شاخص های سنتی مثل رد شدن از آلپ و یا پایان تو در شانزلیزه ثابت مانده است.

6.فستیوال پلاژ

فستیوال پلاژ

زمان برگذاری: اول تابستان

شهردار پاریس در روز اول تابستان که با یک روز تعطیل شروع می‌شود، ساحل را به شهر می‌آورد، ماسه و درختان نخل به کناره‌های رود سن آورده می‌شوند و توریست‌ها و مردم شهر می‌توانند در هرکجا بر روی صندلی‌های ساحلی نشسته و حال و هوای دریا را آن هم در قلب پاریس تجربه کنند.

این سواحل به مدت 4 هفته از 8 صبح تا نیمه شب آماده پذیرایی از گردشگران و مردم شهر هستند.

7.فستیوال گراند پری موناکو

فستیوال گرند پری موناکو

زمان برگذاری: متغیر

یکی از هیجان‌انگیزترین رویدادها از سری مسابقات فرمول یک، گراند پری موناکو است.

امروزه مهم‌ترین مسابقه‌ی اتومبیل‌رانی جهان در پیست خیابانی موناکو، به‌عنوان مکانی استثنایی و با ابهت، محسوب می‌شود. این مسابقه در مسیری باریک در خیابان‌های اطراف موناکو نظیر مونت‌کارلو برگزار شده و خودروهای سریع فرمول یک باید در پیستی تنگ و پرپیچ‌ و خم باهم رقابت کنند؛ گراند پری موناکو در واقع سخت‌ترین مرحله از مسابقات فرمول یک در جهان است و عیار واقعی رانندگان را به نمایش می‌گذارد.

هادی قزوینی
  هادی قزوینی