سوغات و صنایع دستی اوکراین

سوغات و صنایع دستی هنری کشور اوکراین

1400/06/15

هر زمانی که به مسافرت می‌رویم همیشه دوست داریم که از آن محیط یادگاری‌هایی را به همراه خود به خانه یا به عنوان هدیه به دوستان و آشنایان خود بدهیم. در ادامه برای انتخاب بهتر شما از بین این هدایا، سوغات و صنایع دستی اصیل اوکراین را به شما معرفی میکنیم، در ادامه با ما همراه باشید:

1. اشیای نقاشی شده به سبک پتریکیوکا ‌ Petrikivka ‌

اشیای نقاشی شده به سبک پتریکیوکا

نقاشی پتریکیوکا یک هنر جذاب و زیباست. این هنر در روستای پتریکیوکا در منطقه دنیپر متولد شد. میتوانید بشقاب، قاشق، لیوان، گلدان و دیگر اقلام دکوراسیون تزئین شده با نقاشی پتریکیوکا را هنگام بازدید از کشور، خریداری کنید. این یک هدیه عالی برای دوستان یا بستگان خواهد بود.

2. تخم مرغ رنگی پیسانکا ‌ Pysanka ‌

تخم مرغ رنگی پیسانکا

پیسانکا تخم مرغ‌های رنگارنگ بسیار زیبایی هستند که بیشتر برای عید پاک استفاده می‌شوند و به عنوان نمادی باستانی در اوکراین شناخته شده‌اند. رنگ‌ آمیزی پیسانکا کاری دشوار و نیازمند صبر و دقت فراوان است زیرا نقوش آن بسیار ظریف و منحصر به فرد می‌باشند. این تخم مرغ‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف درست می‌شوند و گزینه ای کم حجم و زیبا برای هدیه و سوغات محسوب می‌گردند.

3. پیراهن ویشیوانکا ‌ Vyshyvanka ‌

پیراهن ویشیوانکا

اوکراین را می‌توان تنها کشوری معرفی کرد که توانسته به طور موفقیت آمیزی عناصر لباس سنتی خود را با طراحی‌های مدرن و جدید، با حفظ اصالت و سنتی بودن وارد بازار کند. تا چند سال پیش گلدوزی بخشی از سنن قدیمی محسوب می‌شد، اما امروزه به اشکال مختلف بر تن جوانان دیده می‌شود. پیراهن یا بلوز گلدوزی ویشیوانکا، هدیه‌ای خاص و گرانبها و در عین حال قابل استفاده برای سوغاتی خواهد بود.

4. تاج گل وینوک ‌‌ Vinok

تاج گل وینوک

وینوک یا تاج گل بخشی از لباس محلی اوکراین به شمار می‌آید که فراتر از بُعد سنتی رواج پیدا کرده است. بعضی از تاج‌ها با روبان‌های رنگارنگ و برخی با گل‌هایی خیره‌کننده می‌سازند. برای ساخت یک تاج گل اوکراینی کامل باید از ۱۲ گل شامل هزار برگ، گل گندم، بابونه، شکوفه گیلاس، صد تومانی، داوودی و غیره استفاده شود. وینوک تنوع زیادی دارد و مطمئن باشید گزینه‌ای مناسب برای هدیه، سوغات و یادگاری از کشور اوکراین می‌باشد.

 

5. ساز سوپیلکا ‌ Sopilka

ساز سوپیلکا

سوپیلکا یکی از قدیمی‌ترین آلات موسیقی اوکراین به شمار می‌آید که از زمان شاهان رواج دارد. این ساز از چوب ساخته شده و تا ۱۰ سوراخ بر بدنه‌ی آن وجود دارد. در سال‌های اخیر استفاده از سازهای اصیل اوکراینی بر روی صحنه‌های هنر بومی این کشور احیاء شده است. برای دوست‌داران موسیقی، سوپیلکا هدیه‌ای بی‌نظیر خواهد بود و نواختن آن هم بسیار آسان ارزیابی می‌شود.

6. دیدوخ(کولیاد) ‌ ‌Didukh(kolyada)  

دیدوخ(کولیاد)

دیدوخ یا کولیادا یکی از عناصر قدیمی کریسمس در اوکراین است و نماد برداشت محصول، سعادت، ثروت و زندگی روحانی مردم شناخته می‌شود. امروزه دیدوخ به شکل دسته‌ای از خوشه‌های گندم و گل‌ها و گیاهان خشک شده‌ی مختلف در خانه‌ها حضور دارد و نوید کریسمس را می‌دهد.

7. بولاوا ‌‌ Bulawa

بولاوا ‌‌

بولاوا، اسلحه‌ی قزاق‌ها در گذشته، قرن‌ها نماد قدرت و صلابت به شمار می‌آمد. این گرز دسته‌ی چوبی یا فلزی و سری به شکل توپ دارد که با آن می‌توان به دشمن ضربه زد. امروزه بولاوا به رهبران و صاحب منصبان و افراد پرقدرت به عنوان جزئی جدا نشدنی از فرهنگ باستانی اوکراین هدیه داده می‌شود. همچنین این گرز نماد رسمی قدرت ریاست جمهوری محسوب می‌شود و رئیس جمهور در مراسم آغاز به کار خود آن را دریافت می‌کند.

8. کیک کیِف ‌‌ Kyiv cake

کیک کیِف

اگر قبلا از کیِف دیدن کرده ‌اید، باید بطور قطع کیک افسانه ‌ای کیِف را شنیده یا امتحان کرده باشید. این سوغاتی خوشمزه و معتبر از کیِف یعنی پایتخت اکراین است. گردشگران و مردم محلی اکراین، از این کیک بسیار لذت می‌برند. این یک نوع کیک خاص است و می‌توانید در مغازه ‌های Roshen که در سرتاسر پایتخت گسترش یافته ‌اند، خریداری نمایید.

هادی قزوینی
  هادی قزوینی