کشور مجارستان

آشنایی با مجارستان

1400/06/29

مجارستان کشوری در اروپا است که آن را به نام سرزمین مجارها نیز می‌شناسند. مجارها در تمام طول تاریخ احساسی مانند احساس انزوا را تجربه کردند و به همین دلیل است که فرهنگ و آداب و رسوم مجارستانی‌ها متفاوت می‌باشد.

کشور مجارستان

کشور مجارستان

مجارستان کشوری زیبا و سرسبزاست که در قلب اروپا جای گرفته است، مردمان کشور مجارستان بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. این کشور قدمتی 1100 ساله دارد که در حدود 152 سال پیش از کشور اتریش جدا گردید. مجارستان همواره مهد مخترعین و هنرمندان بزرگ بوده است. یکی از اصیل‌ترین و زیباترین معماری‌های اروپایی را می‌توان درمجارستان پیدا کرد. اغلب بناهای این کشور جز میراث فرهنگی جهان محسوب می‌شوند. مساحت مجارستان 93030 کیلومتر مربع است، که از شمال با جمهوری اسلواکی، از شرق با کشور رومانی، از شمال شرقی با جمهوری اوکراین و از جنوب نیز با جمهوری‌های پیشین یوگوسلاوی (صربستان،کرواسی و اسلوونی) مرز مشترک دارد. مجارستان در حدود 10 میلیون نفر جمعیت دارد، زبان رسمی آن مجاری و واحد پول آن فورینت است. مجارستان در سال 2011، چیزی بالغ بر 10 میلیون نفر گردشگر را به خود جذب کره است.

پایتخت مجارستان

پایتخت مجارستان / بوداپست

پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر مجارستان، بوداپست است و حدود یک میلیون 740 هزار نفر جمعیت دارد. بوداپست مرکز مهم علمی‌، تجاری، فرهنگی‌ در حوزه مرکز و شرق اروپا به خصوص پس از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در سال 2004 میلادی بوده است و بدین دلیل است که مجارستان موقعیت ویژه ای را در بین کشورهای اروپایی‌ دارد. این شهر با قرار داشتن در رتبه سی‌و‌هفتمین کشور توریستی جهان هر ساله بیش از ۳‌میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند. وجود میراث‌های گردشگری در بوداپست به عنوان پایتخت مجارستان باعث شده تا جایگاهی ویژه را در جذب توریست داشته باشد.

آب و هوای مجارستان

آب و هوای مجارستان

آب و هوای کشور مجارستان به واسطه تنوع اقلیم و همینطور وسعت این کشور در هر نقطه از بوداپست تا روستاها متفاوت است، مجارستان در تابستان معمولا آب و هوای معتدل و در زمستان آب و هوای سرد را تجربه می‌کند.

شرایط آب و هوایی در این کشور شباهت زیادی با شرایط آب و هوایی اروپایی دارد و به همین دلیل هم در برخی از روزهای سال در ماه زمستان می‌توان شاهد بارش سنگین برف در این کشور بود. به لطف پیشرفت حمل و نقل و همینطور کیفیت بالای زندگی در شهرهای بزرگ مجارستان از جمله بوداپست می‌توان شاهد آب و هوای عالی در این مناطق بود و این در حالی است که شرایط آب و هوا در نقاط دیگری از مجارستان هیچ شباهتی با آب و هوای بوداپست ندارد.

باغات و جنگل‌های متعدد در مجارستان یکی از تاثیرگذارترین پارامترها در ایجاد شرایط آب و هوایی مطلوب این کشور به شمار می‌رود، یکی از اصلی ترین ویژگی‌های آب و هوایی مجارستان تابستان‌های بارانی و زمستان‌های بسیار سرد است.

به طوری که می‌توان گفت در برخی از روزهای زمستان هوا تا منفی ۷ درجه نیز کاهش پیدا می‌کند، ماه مارس به عنوان سردترین و یکی از ابری ترین ماه‌های سال در مجارستان شناخته می‌شود. البته که دمای هوا در ماه فوریه حداقل به منفی ۱۵ درجه نیز می‌رسد. ماه سپتامبر، به عنوان بهترین ماه سال برای سفر به مجارستان، قطعا پیشنهاد خارق العاده‌ای است، چرا که در این ماه، آب و هوای مجارستان بسیار مطبوع بوده و همینطور می‌توان شاهد فضای ایده آل برای گردشگری در این کشور بود.

آنچه باید در مورد مردم مجارستان بدانیم!

مردم مجارستان / آداب و رسوم و فرهنگ مردم مجارستان

زبان مردم مجارستان هیچ شباهتی با زبان‌های دیگر در اروپا ندارد و می‌توان گفت که در بین کشورهای اروپایی این زبان بی‌نظیر و منحصر به فرد است. مجارستانی‌ها به زبان مجاری با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و این زبان به عنوان زبان اول یا زبان برتر مجارستان محسوب می‌شود که حدود ۹۰ درصد از جمعیت این کشور به واسطه این زبان با یکدیگر صحبت می‌کنند.

بیش از ۵۰ درصد از مردم مجارستان پیرو کاتولیک هستند و این در حالی است که کمتر از ۲۰ درصد مردم این کشور هیچ وابستگی به ادیان ندارند. در مجارستان همچنین می‌توان شاهد زندگی بیش از حدود  یک میلیون یهودی بود که این به معنای آزادی دین در کشور مجارستان است. به طور کلی اقوام بلغاری، کولی، یونانی، کروات، لهستانی و آلمانی که در مجارستان زندگی می‌کنند دارای ادیان کاتولیک لوتری و قدرت طلب، یهودی، بودایی و اسلام هستند.

هادی قزوینی
  هادی قزوینی